Azerbaycan ve Türkiye'de kadınların eğitimine bakış: '18-35 yaş kadınların penceresinden'
Overview of women's education in Azerbaijan and Turkey: 'From the perspective of 18-35 year old women'
  1. Tez No: 705224
  2. Yazar: TURANA VALIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYNACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kadınlar için var olan temel haklarından biri eğitim hakkıdır. Kadınlar eğitim haklarını kullanırken, kadın olmalarına bağlı çeşitli zorluklar yaşayabilmekte, farklı engellemelerle karşılaşılabilmektedir. Eğitim ve mesleki yaşamda görülen zorlukların pek çoğunun temeline bakıldığında, toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı Türkiye ve Azerbaycan'da kadınların eğitim hayatını tarihi süreçlerde değerlendirmek, yeni bilgilere ulaşacak şekilde günümüzdeki durumunu izlemektir. Türkiye ve Azerbaycan'ın eğitim sisteminin konuyla ilgili genel durumu ele alınarak kadınların eğitim hayatına etkin şekilde katılımı için geçmişten bu yana ortaya çıkan değişimler incelendi. Toplumsal cinsiyet temelinde, kadınların karşılaştıkları olumsuzluklar; her iki ülke açısından değerlendirildi. Çalışma Aralık 2020 - Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye ve Azerbaycan'da yaşayan 18 - 35 yaş arasındaki 860 kadın ile yapıldı. Azerbaycan ve Türkiye'de kadının eğitimdeki fırsat eşitliğindeki yeri, ortak ve farklı özellikleri belirlendi. Eğitimde kadının yeri, kronolojik olarak 1890 - 2021 yılları arasında incelendi. Çalışma bulgularına göre; kadının eğitim hayatı ile ilgili olarak yaşadığı cinsiyete dayalı sorunlara farkındalık arttırılmalıdır. Kadınların eğitim hayatındaki engellerin optimal düzeyde ortadan kaldırılması, ülkelerin kalkınma sürecine olumlu yansımaktadır. Azerbaycan ve Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadınların eğitimine yönelik akademik, sosyal, kültürel yapısal reformların arttırılması çalışma önerisi olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental rights of women is the right to education. While women are exercising their right to education, they may experience various difficulties due to being a woman, and different obstacles may be encountered. Looking at the basis of most of the difficulties seen in education and professional life, the existence of gender inequality is observed. This research aimed to evaluate the educational life of women in Turkey and Azerbaijan in historical processes and monitor the current situation in a way to reach new information. The general situation of the education system of Turkey and Azerbaijan on the subject was discussed, and the changes that have emerged since the past for the effective participation of women in education life were examined. The negativities based on gender faced by women were evaluated for both countries. Our study was conducted with 860 women between the ages of 18 and 35 living in Turkey and Azerbaijan between December 2020 and May 2021. The place of women in equal opportunities in education in Azerbaijan and Turkey, their common and different characteristics are determined. The place of women in education was analyzed chronologically between 1890 and 2021. According to the study findings; Awareness of the gender-based problems faced by women in education should be increased. To eliminate the obstacles in the education life of women at an optimal level reflects positively on the development process of countries. Increasing the academic, social and cultural structural reforms for gender equality and women's education in Azerbaijan and Turkey is presented as a study proposal.