Üniversite öğrencilerinin yaşlılık tutumlarının ölçülmesi İstanbul Üniversitesi örneği
Measuring university students' attitude towards elderliness: Istanbul University example
  1. Tez No: 705232
  2. Yazar: ÖMER AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin yaşlı bireylere ilişkin tutumlarının ve bu tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla İstanbul Üniversitesinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında lisans düzeyinde öğrenim gören 396 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 'sosyo-demografik bilgi formu' ve Otrar (2016) tarafından geliştirilmiş Yaşlılık ve Yaşlanmaya İlişkin Tutum Ölçeği (YYTÖ) kullanılmıştır. Yaşlılık ve Yaşlanmaya ilişkin Tutum Ölçeği için iç tutarlık/güvenirlik değerlerinin alt boyutlar için. .744 ila .864 arasında değiştiği saptanmıştır. Bu değerler iç tutarlık güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışmada erkeklerin kadınlara göre yaşlılıktaki sosyal yıpranma algısının daha olumsuz olduğu, yaşlıların yaşamla baş etmesine daha olumsuz baktıkları, yaşlılık imgesini daha olumsuz algıladıklarını ve erkeklerin genel olarak kadınlara göre yaşlılığa ilişkin daha olumsuz tutum sergiledikleri saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerin gelir, yaşanılan yer, aile tipi, anne-baba eğitim durumunun yaşlılığa ilişkin tutumlarını anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda üniversite öğrencilerinin genel olarak yaşlılara ilişkin olumlu tutuma sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted among 396 undergraduate students studying at Istanbul University during 2020-2021 academic year to measure university students' attitude towards elder people and identify the factors affecting it.“Socio-demographic Information Form”and Elderliness and Attitude towards Aging Scale (YYTÖ) developed by Otrar (2016) were used in this study. For the Elderliness and Attitude towards Aging Scale, it was found out that the minimum levels of consistency/confidence values vary between 0.744 and 0.864. These values indicate a high internal consistency reliability. In this study, it was observed that males' perception of social attrition during elderliness was more negative than that of the females', they take a dimmer view of elder people's coping with life, perceive the image of elderliness in a more negative way and compared to females, exhibit a more negative attitude towards elderliness, Besides, it was found that students' income level, living place, type of family, parents' education level impact their attitude towards elderliness. Study results show that university students generally adopt a positive attitude towards the elder people.