Ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarının ebeveyn davranışlarına ve çocuk hakları tutumuna etkisi
The effect of parents' childhood traumas on parent behavior and attitudes towards children's rights
  1. Tez No: 705240
  2. Yazar: RUGAYYE AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarının ebeveyn davranışları ve çocuk hakları tutumu üzerindeki etkisini ele almaktır. Bu amaç çerçevesinde çalışmada çocukluk çağı travmaları, ebeveynlik ve çocuk hakları tutumunun kavramsal ve kuramsal çerçevesine yer verilmiştir. Ardından araştırma metodolojisi sunulmuştur. Çalışmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveyn Çocuk Hakları Tutum Ölçeği, Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği kullanılmıştır. İstanbul'da yaşayan, 7-14 yaş arası çocuğu olan ve okulda eğitim görmeye devam eden 284 ebeveynden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarının ebeveyn davranışları ve çocuk hakları tutumu üzerinde anlamlı etkilerinin olduğunu göstermektedir. Cinsel taciz alt boyutu katılımcıların anne ve babalarının çocuk yetiştirme tutumlarına göre farklılaşmamaktadır. Duygusal taciz, fiziksel taciz, fiziksel ihmal, duygusal ihmal, aşırı koruma-kontrol alt boyutlarının ise katılımcıların ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumlarına göre farklılaştığı ortaya konulmuştur. Demokratik bir çocuk yetiştirme tutumu benimseyen katılımcıların duygusal taciz, fiziksel taciz, duygusal ihmal ve aşırı koruma-kontrol travmaları, otoriter, tutarsız ve aşırı koruyucu çocuk yetiştirme tutumu benimseyen katılımcılara göre anlamlı bir şekilde daha azdır. Ayrıca demokratik bir çocuk yetiştirme tutumu benimseyen katılımcıların fiziksel ihmal ve cinsel travmaları, tutarsız ve aşırı koruyucu çocuk yetiştirme tutumu benimseyen katılımcılara göre anlamlı bir şekilde daha azdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to discuss the effects of childhood traumas of parents on parental behaviors and attitudes towards children's rights. Within the framework of this purpose, the conceptual and theoretical framework of childhood traumas, parenting and child rights attitudes are included in the study. Then the research methodology is presented. Sociodemographic Information Form, Parent Child Rights Attitude Scale, Alabama Parental Behavior Scale and Childhood Mental Trauma Scale were used in the study. Data were collected from 284 parents living in Istanbul. The obtained data were analyzed with SPSS 25. The results of the research show that the childhood traumas of the parents have significant effects on the parental behaviors and attitudes towards children's rights. The sexual harassment sub-dimension does not differ according to the parenting attitudes of the participants' parents. It was revealed that emotional abuse, physical abuse, physical neglect, emotional neglect, and excessive protection-control sub-dimensions differ according to the parenting attitudes of the participants' parents. Emotional abuse, physical abuse, emotional neglect and overprotection-control traumas of the participants who has a democratic child-rearing attitude are significantly less than the participants who adopt an authoritarian, inconsistent and overprotective child-rearing attitude. In addition, participants who has a democratic child-rearing attitude have significantly less physical neglect and sexual traumas than those who adopt an inconsistent and overprotective child-rearing attitude.