Anksiyete bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde gevşeme ve solunum egzersizlerinin diyafram kas fonksiyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of relaxation and breathing exercises on diaphragm muscle function in children and adolescents with anxiety disorder
- Tez No: 705302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızın amacı; Anksiyete bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde gevşeme ve solunum egzersizlerinin uyku kalitesi, anksiyete, depresyon, solunum kas kuvveti ve diyafram kas fonksiyonu üzerine etkisini araştırmaktır. Anksiyete bozukluğu tanısı alan 32 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular bir grupta 16 kişi olacak şekilde randomize edildi ve tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapıldı. Grup 1'e gevşeme ve solunum egzersizlerinden oluşan egzersiz programı haftada iki defa 8 hafta boyunca görüntülü görüşme yöntemi ile çevrimiçi olarak uygulandı. Grup 2 ise 8 hafta boyunca bekle gör yöntemi ile takip edildi ve ikinci değerlendirmeden sonra gevşeme ve solunum egzersizleri ev egzersizi olarak reçete edildi. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesi, Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ile depresyon, Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ) ile anksiyete, Ağıziçi Basınç Ölçüm Cihazı ile maksimum inspiratuar (MİB) ve ekspiratuar (MEB) basınç, mezura ile göğüs çevre ölçümleri ve ultrasonografi ile diyafram kas fonksiyonu değerlendirildi. Grup 1'in uyku kalitesi, depresyon, MİB, MEB ve ekspirasyon sırasındaki bazı göğüs çevre ölçümleri değerleri tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05). Her iki grubunda tedavi sonrası ultrasonografi ile değerlendirilen diyafram kalınlıklarında, bazı göğüs çevre ölçümleri parametrelerinde (nötral ve inspirasyon) ve anksiyete değerlerinde istatistiksel olarak anlamlılık bulunmadı (p>0,05). Bu çalışmanın sonucunda, gevşeme ve solunum egzersizlerinin anksiyete bozukluğunda ortaya çıkan komplikasyonları önlemede ve solunum kas kuvvetini arttırmada etkili olduğu bulundu (p0,05)
Özet (Çeviri)
The aim of our study; to investigate the effects of relaxation exercises and breathing exercises on sleep quality, anxiety, depression, respiratory muscle strength and diaphragm muscle function in children and adolescents with anxiety disorders. 32 patients diagnosed with anxiety disorder were included in the study. The patients were randomized into 16 individuals in a group, and all assessments were performed before and after treatment. An exercise program consisting of relaxation and breathing exercises was applied to Group 1 online twice a week for 8 weeks. Group 2 was followed by wait and see method for 8 weeks, and after the second assess, relaxation and breathing exercises were prescribed as home exercise. The sleep quality, depression, anxiety, maximum inspiratory (MIP) and expiratory (MEP) pressure, chest circumference measurements (CCM) and diaphragm muscle function were assesed with Pittsburgh Sleep Quality Index, Children Depression Inventory, Screen for Child Anxiety Related Disorders, the Intraoral Pressure Measuring Device, tape measure and ultrasound, respectively. Sleep quality, depression, MIP, MEP and some CCM during expiration were found to be statistically significant after the treatment in Group 1, (p0.05). In both groups, diaphragm thicknesses, some CCM (neutral and inspiratory) and the anxiety values were not found significant after treatment (p>0,05). As a result of this study, relaxation and breathing exercises were found to be effective in preventing complications in anxiety disorder and increasing respiratory muscle strength (p0.05).