Bütünleştirme uygulamalarının yürütüldüğü bir anasınıfında işbirliği ile öğretim (i-öğretim) yaklaşımının incelenmesi: Bir eylem araştırması
Examining the teaching with co-teaching approach in an inclusive kindergarten classroom: An action research
- Tez No: 705348
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bütünleştirme uygulamaların niteliğinin artması için ön koşullardan birisi destek özel eğitim hizmetlerinin sağlanmasıdır. İş birliği ile öğretim (i-öğretim) de bu destek özel eğitim hizmeti modellerinden biridir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı bütünleştirme uygulamalarının yürütüldüğü bir anasınıfında iş birliği ile öğretim (i-öğretim) yaklaşımını incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırma eylem araştırması olarak desenlenmiştir. Kırsal bölgede yer alan bir anasınıfında gerçekleştirilen araştırmaya; özel eğitim öğretmeni olarak araştırmacı, bir anasınıfı öğretmeniyle birlikte, biri işitme yetersizliği olan, biri de geçici koruma statüsünde olan toplam 20 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama teknikleri olarak; katılımcı bilgi formu, görüşmeler, video kayıtları, ses kayıtları, gözlemler, araştırmacı günlüğü ve belgeler kullanılmıştır. Elde edilen veriler sistematik olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda gerçekleştirilen analizlerde; öğretmenler arasındaki uyum sürecinin kısa sürede atlatıldığı, uyumun artmasıyla birlikte öğretmenlerin, planlama, uygulama ve değerlendirme faaliyetlerini sistematik olarak birlikte gerçekleştirdikleri, farklı i-öğretim modellerini uyguladıkları ve sürecin tamamında iş birliği sergiledikleri belirlenmiştir. Ayrıca uygulamayla birlikte gerçekleştirilen düzenlemelerle sınıfın bütünleştirme felsefesine daha uygun bir hale geldiği, sınıfta bulunan tüm öğrencilerin akademik ve sosyal gelişim kaydettiği, öğretmenlerin bütünleştirme uygulamalarını nitelikli hale getirmek için gerekli olan mesleki gelişimlerine katkı sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the prerequisites for increasing the quality of inclusive practices is the provision of special education support services. Co-teaching is one of these special education support service models. In this direction, the aim of the research was determined as examining the co-teaching approach in an inclusive kindergarten classroom. The research was designed as an action research. The research carried out in a kindergarten classroom in a rural area; The researcher as a special education teacher and a kindergarten teacher, a total of 20 students, one with hearing impairment and one with temporary protection status, participated in the study. As data collection techniques in the research; participant information form, interviews, video recordings, audio recordings, observations, researcher's diary and documents were used. The obtained data were analyzed systematically. In the analyzes carried out at the end of the research; it was determined that the adaptation process among teachers was overcome in a short time, and with the increase in harmony, teachers systematically carried out planning, implementation and evaluation activities together, applied different i-teaching models and exhibited cooperation throughout the process. In addition, it has been determined that the classroom has become more suitable for the inclusive philosophy with the arrangements made with the application, all students in the classroom have made academic and social development, and teachers have contributed to the professional development necessary to make the inclusive practices qualified.