Y kuşağı akademisyenlerin kariyer kavramına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of millennial academicians on the concept of career
  1. Tez No: 705371
  2. Yazar: UMAY UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YİYİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Y kuşağı akademisyenlerin Türkiye genelinde kariyer beklenti ve hedeflerini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi örneği üzerinden bulmak ve Türkiye'deki akademik yapının Y kuşağı akademisyenlerinin liderliğinde yaşayacağı değişimlerin anlaşılmasını ve akademik yapının gelecekte görünümü hakkında bilgi edinmek amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırmada kullanılan yöntem içerik analizidir. İçerik analizi yöntemi; edinilen nitel verinin sistematik olarak incelenmesi ve sonuçlara ulaşılmasını içerir. Bu araştırmada verilerin elde edilmesi için derinlemesine görüşme (in-depth review) kullanılmıştır. Görüşmecilerden elde edilen veriler görüşmecilerin(sözlü, davranışsal) ilk olarak elde edilmiş ardından toplanan verileri açıklayıcı kavramlara ulaşabilmek için içerik analiziyle incelenmiştir. Bulgular: Y kuşağı akademisyenlerin akademisyenliğin ana amacının araştırma olduğunu düşündükleri, beyin fırtınası çalışmalarına, alanlar arası yapılan çalışmaları ve uluslararası alanda edinilen tanınırlığı önemsedikleri görülmüştür. Özel hayat-iş dengesine, topluma ve öğrencilerine katkı sağlamaya önem verdikleri, fakülte içinde demokratik davranışa önem verdikleri görülmektedir. Fiziki ortamın iyileştirilmesi, hem öğrenci hem de akademisyenler için sosyal ve akademik etkinliklerin artırılması da beklentiler arasındadır. Sonuç ve Öneriler: Y kuşağı akademisyenlerin kuşak personalarının diğer araştırmalara uyduğu görülmüştür. Y kuşağı akademisyenlerin daha iyi anlaşılabilmesi için farklı örneklem, alt gruplarla daha çok çalışma yapılması ve Y kuşağının kariyer algı ve beklentilerine dikkate alan politikalar geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to find Millennial Academicians' career expectations and perceptions from the example of ESOGÜ and from there give a panorama of what academia would look like in the future from how millennial academics perceive academia. Method: This thesis uses interviews to collect that data which in turn is analyzed using content analysis. The data gathered is examined thoroughly to extract theory to conceptualize Y generation academicians' opinions on careers. Results: This thesis has found that generation Y academicians see research as the main reason for the existence of academia and as such value brainstorming, international acclaim within the field, and research conducted with other academicians from different fields. They also value work-life balance and contributing to society and students and their thesis professors' role as mentors. They want a more democratic faculty and physical improvement of faculties as well as more social and academic events for faculty members and students. Conclusion and Suggestions: Generation Y has a distinct generational persona, career expectations, and perceptions. More research should be conducted on generation Y academicians with different research groups as well as research on subgroups such as women and field-based research and universities use the results of this study to make universities a more welcoming work environment.