Allium cepa kök ucu hücrelerinde salisilik asit türevlerinin sitotoksik ve genotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determining of cytotoxic and genotoxic effects of salicylic acid derivatives in Allium cepa root tip cells
  1. Tez No: 705387
  2. Yazar: SELİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde kimyasalların sürekli devam eden üretimleri ve çevreye salınmaları bu maddelerin muhtemel sitotoksik ve genotoksik etkilerini belirlemesinin önemini arttırmaktadır. Biyolojik aktivite potansiyelleri geniş bir spektrumda değişkenlik gösteren salisilik asit türevleri; özellikle tıp ve eczacılık olmak üzere tarım ve diğer birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bileşikler hem yaygın kullanımları hem de çeşitlilikleri nedeniyle biyolojik sistemde önemli bir döngüye sahiptir. Bu çalışmada, iki salisilik asit türevinin (SA-1 ve SA-2) muhtemel sitotoksik ve genotoksik etkileri, Allium test sistemi kullanılarak beş farklı konsantrasyonda (6.25, 12.5, 25, 50 ve 100 μM) araştırılmıştır. A. cepa hücrelerinde, artan konsantrasyonlara bağlı olarak mitotik indekste azalma ve sitotoksik etki tespit edildi. Ayrıca artan konsantrasyonlar, köprü, yapışkanlık, c-mitoz, anafaz lagging, vagrant kromozom, binükleat hücre ve kutup kusuru (multipolar ve diagonal anafaz) gibi kromozom anomalilerini indükleyerek genotoksik etkilere neden oldu.
Özet (Çeviri)
Today, the continuous production of chemicals and their release to the environment increase the importance of determining the possible cytotoxic and genotoxic effects of these substances. Salicylic acid derivatives with a wide spectrum of biological activity potentials are frequently used in agriculture and many other fields, especially medicine and pharmacy. These compounds have an important cycle in the biological system due to both their widespread use and variations. In this study, possible cytotoxic and genotoxic effects of two salicylic acid derivatives (SA-1 and SA-2) were investigated at five different concentrations (6.25, 12.5, 25, 50, and 100 μM) using the Allium test system. In A. cepa cells, a decrease in mitotic index and cytotoxic effect were detected due to increasing concentrations. In addition, increased concentrations induced genotoxic effects by inducing chromosomal abnormalities such as bridging, stickiness, c-mitosis, anaphase lagging, vagrant chromosome, binucleate cell and polar defect (multipolar and diagonal anaphase).