Eser sözleşmesinde eksik iş ve ayıplı iş (Taşınmazlar bakımından)
Incomplete work and defective work in work contracts (İn terms of immovables)
  1. Tez No: 826804
  2. Yazar: AYŞE NİDA GÜNAL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında eksik iş ve ayıplı iş kavramlarının tanımları ve farklılıklarını ortaya konulmuş, aynı zamanda bu kavramların hüküm ve sonuçları ile benzer kurumlardan farkları ve eksik iş ve ayıplı iş bakımından karşılaşılan tartışmalı hususlar irdelenmiştir. Ayıplı işin tanımı, hüküm ve sonuçlarına mevzuatımızda farklı kanunlarda yer verilmiştir. Bununla birlikte, eksik işe ilişkin mevzuatımızda özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Eksik iş konusundaki uyuşmazlıklar genel hükümler uyarınca çözüm bulmaktadır. Ancak eksik işe ilişkin uyuşmazlıkların oldukça fazla olması nedeni ile eksik iş özellikle içtihatlar doğrultusunda gelişmiştir. Eksik iş ve ayıplı iş kurumları uygulamada karıştırılabilmektedir. Hatta bazı durumlarda birbirlerinden ayırt edilmeleri oldukça güç olabilmektedir. Bu çalışma ile eksik iş ve ayıplı iş kavramları arasındaki farklılıklar ortaya konulmuş, eksik işin ve ayıplı iş halinde iş sahibinin haklarının neler olduğu aktarılmıştır. Konu anlatılırken özellikle güncel yargı kararlarından ve doktrindeki görüşlerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definitions and differences of the concepts of incomplete work and defective work, as well as the judgments and consequences of these concepts, their differences from similar legal concepts and the controversial issues encountered in terms of incomplete work and defective work have been discussed. The definition, judgments and consequences of defective work have been included in different laws in Turkish legislation. However, no special regulation on incomplete work exists in the Turkish legislation. Disputes regarding incomplete work are resolved in accordance with the general judgments. However, due to the high number of disputes regarding incomplete work, incomplete work has developed especially in line with the case laws. Incomplete work and defective work may be confused in practice. Moreover, they may even be very difficult to distinguish from each other in some cases. In this study, the differences between the concepts of incomplete work and defective work have been revealed and the rights of the owner in case of incomplete work and defective work have been explained. The current judicial decisions and the opinions in the doctrine have been particularly utilized while discussing the issue.