Spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile kişilik ilişkisinin incelenmesi
Investigation the relationship with Internet Addiction and Personality among university students who are doing Sport or do not.
- Tez No: 422902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile kişilik ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsündeki, 11 fakülte ve 2 yüksekokuldan toplam 527 öğrencinin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Young (1996) tarafından geliştirilen 20 soruluk internet bağımlılık ölçeği ile Eysenck ve Barrett (1985) tarafından geliştirilen 24 soruluk Eysenck kişilik envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada üniversite öğrencilerinin internet bağımlılık puanları 26,85±14,41 olarak bulunmuş, öğrencilerin % 94'ü ortalama internet kullanıcısı olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar internete en çok cep telefonu (% 58) ile bağlandıkları, haftada 5,8±1,8 gün; günde ortalama 4,7±3 saat internette çevrimiçi oldukları, en çok sosyal paylaşım ve chat (% 30) siteleri kullandıkları bulunmuştur. İnternet bağımlılığının birimlere göre istatistiksel olarak farklılaştığı tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship with internet addiction and personality among university students who are doing sport or do not. Totally 527 students who were study in different departments of Çanakkale Onsekiz Mart University participated in to the study voluntary. Internet addiction scale which was developed by Young (1996) and Eysenck personality scale which was developed by Eysenck ve Barrett (1985) useds to collect data. SPSS used for analysis. Analysis showed that total internet addiction scores of participants were 26,85±14,41. Thus % 94 of participants were average internet use according to classification. Participants use the internet via smart phones majority (% 58), findings about the duration of the online were 5,8±1,8 days in a week and 4,7±3 hours in a day as found. Chatting and using social network was the major reason of the online (% 30).