Acil serviste akut kalp yetmezlikli hastaların tanı ve tedavisinde inferiyor vena kavanın ultrasonografik olarak incelenmesinin kullanılması
Ultrasonographic examination of inferior vena cava for diagnosis and treatment of acute heart failure patients in emergency department
- Tez No: 705496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
İnferiyor vena cava (İVC) çapının ölçülerek akut kalp yetmezlik (AKY)'li hastaların volüm yükünü belirlemedeki ve diüretik tedavinin devamı veya sonlandırılmasındaki rolünü ve yoğun olan acil servislerde AKY ile gelen hastaların taburculuğunda pratik bir tanısal ve izlem yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağını göstermeyi amaçladık. Ayrıca bu hastaların 30 günlük takiplerinde majör bir kardiyovasküler morbidite veya mortalite gelişip gelişmediğini inceledik. Ocak 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine akut kalp yetmezliği semptom ve bulguları ile başvuran hastaları prospektif olarak inceledik. İlk başvuru anında inferiyor vena cavanın ekspiryumda en geniş, inspiryumda en dar çapı ölçüldü, NT-proBrain natriüretik peptid (NT-proBNP) düzeyleri bakıldı. 12 saatlik tedavi sonrasında hasta semptomatik rahatladıktan sonra tekrar İVC parametreleri ölçüldü, tekrar NT-proBNP düzeyleri bakıldı. İVC kollaps indeksi (İVC-Kİ), (İVCmax – İVCmin) / (İVCmax) x 100 formülüyle hesaplandı. 50 gönüllüde de İVC parametreleri ölçüldü. Veriler SPSS 15.0 paket programına girildi. Student-t test ile tedavi öncesi ve sonrası kontrol grubuyla karşılaştırıldı. 47 hasta grubunda, 50 kontrol grubunda toplam 97 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
We aimed to show the role of measurement of inferior vena cava (IVC) diameter in determining the volume overload and its role on continuation or cessation of diuretic therapy in acute heart failure (AHF) patients, and whether it can be used as a practical diagnostic and monitoring tool to discharge AHF patients from the crowded emergency departments. We also investigated whether these discharged patients developed a major cardiovascular morbidity or mortality during the 30 day follow-up. We prospectively evaluated the patients presenting to our emergency department with the signs and symptoms of AHF between January 2009 and January 2010. At presentation we measured the maximum diameter of IVC during expiration (IVCmax) and minimum diameter during inspiration (IVCmin) and draw blood for NT-proBrain natriuretic peptide (NT-proBNP). After 12 hours of therapy when symptomatic relief is achieved we remeasured the IVC parameters and redrew blood for NT-proBNP. We calculated the IVC collaps index (IVC-CI) by the formula; (İVCmax – İVCmin) / (İVCmax) x 100. We enterd the data in SPSS.15.0. Data at he beginning of the therapy and after the therapy were compared with the control group by using student-t test. A total of 97 patients, 47 in patient group and 50 in control group, were enrolled.