Farklı deproteinizasyon ajanlarının fissür örtücü mikrosızıntı ve penetrasyon kabiliyetlerine etkisi
The effect of different deproteination agents on fissure sealing microleakage and penetration capabilities
  1. Tez No: 705524
  2. Yazar: KÜBRA YAMAN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ BALTACI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı fissür örtücü için diş yüzeyini hazırlamada kullanılan farklı deproteinizasyon ajanlarının; sodyum hipoklorit, 2 farklı marka papain enzimi içeren jel (Papacarie Duo ve Brix 3000) ve bromelain solüsyonunun fissür örtücü mikrosızıntısı ve penetrasyon kabiliyetleri üzerine etkilerini in vitro olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çürüksüz 170 adet insan 3. Büyük azı dişi çalışmaya dahil edilerek, 5 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki örneklerde mineye fosforik uygulamasının ardından fissür örtücü yerleştirildi. İkinci gruptaki örneklerde minenin fosforik asitle pürüzlendirilmesinden önce %5,25 NaOCl uygulanarak mine yüzeyi deproteinize edildi, ardından fosforik asit uygulanarak fissür örtücü yerleştirildi. Üçüncü gruptaki örneklerde minenin fosforik asitle pürüzlendirilmesinden önce Papacarie Duo jel uygulanarak mine yüzeyi deproteinize edildi, ardından fosforik asit uygulanarak fissür örtücü yerleştirildi. Dördüncü gruptaki örneklerde minenin fosforik asitle pürüzlendirilmesinden önce Brix 3000 jel uygulanarak mine yüzeyi deproteinize edildi, ardından fosforik asit uygulanarak fissür örtücü yerleştirildi. Beşinci gruptaki örneklerde minenin fosforik asitle pürüzlendirilmesinden önce %10 bromelain solüsyonu uygulanarak mine yüzeyi deproteinize edildi, ardından fosforik asit uygulanarak fissür örtücü yerleştirildi. Örnekler 24 saat 37 ºC' de distile su içerisinde etüvde bekletildikten sonra 5-55 ºC arasında 1000 kez termal döngüye tabi tutuldu. 24 saat %0,5'lik bazik fuksin solüsyonu içerisinde, 37ºC'de etüvde bekletilen örneklerden kesitler alınarak stereomikroskopta mikrosızıntı ve penetrasyon skorları değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare ve Fisher Exact testleri kullanıldı. Post hoc Bonferroni düzeltmeleri uygulandı. Risk hesaplamalarında Odds oranı kullanıldı. p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of different deproteinization agents; sodium hypochlorite, 2 different brands of gels containing papain enzyme (Papacarie Duo and Brix 3000) and bromelain solution, used to prepare the tooth surface before fissure sealant application, on microleakage and penetration abilities in vitro. Material and method: 170 caries-free human 3rd molar teeth were included in the study, and divided into five groups. In the first group, fissure sealant was placed after the application of phosphoric acid to the enamel. In the second group, before the phosphoric acid application, the enamel surface was deproteinized by applying 5,25% NaOCl, then fissure sealant was placed after phosphoric acid application. In the third group, before the phosphoric acid application, the enamel surface was deproteinized by applying Papacarie Duo jel, then fissure sealant was placed after phosphoric acid application. In the fourth group, before the phosphoric acid application, the enamel surface was deproteinized by applying Brix 3000 jel, then fissure sealant was placed after phosphoric acid application. In the fifth group, before the phosphoric acid application, the enamel surface was deproteinized by applying 10% bromelain solution, then fissure sealant was placed after phosphoric acid application. After the samples were kept in an incubator in distilled water at 37 ºC for 24 hours, they were thermally cycled 1000 times between 5-55 ºC. After the thermal cycle applied, samples were kept in an incubator at 37ºC in 0,5% basic fuchsin solution for 24 hours. After that sections were taken from the samples. Microleakage and penetration scores were evaluated using a stereomicroscope. Chi-square and Fisher Exact tests with post hoc Bonferroni corrections were used to compare groups. Odds ratios were calculated for risk assessments. p values less than 0,05 were considered statistically significant. Results: The highest mean penetration score (2,29 ± 0,46) and the lowest mean microleakage score (0,76 ± 1 ) were determined in the Brix 3000 gel group. In terms of microleakage scores, there was no significant difference between the control group and the materials except the Brix 3000 group (p>0,05).