Effect of training on employee's performance on selling kids' textile product in Turkey
Eğitimin Türkiye'de çocuk tekstili ürün satışında çalışan performansına etkisi
  1. Tez No: 705573
  2. Yazar: BİLAL RAMZİ TABET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de tekstil sektörü, ekonomiyi büyütmek için hükümeti tarımsal çabalardan ziyade sanayileşmeye odaklanmaya ikna ederek ekonomiye önemli bir katkı sağlamıştır. Çalışanlar bir organizasyonun en değerli kaynağıdır. Kuruluşun makine ve bilgisayarlar gibi diğer varlıklarının periyodik onarım ve bakımı, eğitimdeki“sürekli bakım”kadar kritiktir. Uygulayıcılar ve akademisyenler, bazı çalışanların neden bu kadar iyi iş çıkardığı konusunda şaşkına dönmüş durumda. Türkiye'de tekstil sektörü sanayi işçilerinin çoğunluğunu istihdam ettiğinden, çalışmanın amacı insan kaynakları yönetimi teknikleri ile çalışan performansı arasındaki bağlantıyı belirlemekti. Veri toplamak için anket yaklaşımının kullanıldığı çalışma için Türkiye, İstanbul'daki çeşitli Tekstil şirketlerinin operasyonel düzeydeki 392 çalışanına anket uygulandı. Çalışmanın verilerini değerlendirmek için yapısal eşitlik modellemesi (YEM) tekniği kullanılmıştır. Eksojen gizli yapılar, beta değeri, t-değeri ve p-değeri kullanılarak ilgili endojen muadilleriyle karşılaştırıldı. Bulgulara göre, insan kaynakları yönetimi teknikleri ile çalışan performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı vardır. Benzer şekilde, insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile çalışan bağlılığı arasında, maaş ve bağlılık ilişkisi dışında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı vardır. Çalışanların katılımı ve performansları istatistiksel olarak bağlantılıdır. İnsan kaynakları yönetimi tekniklerinin diğer unsurları ve çalışan performansı ile ilgili olarak, çalışan bağlılığı, ücret ve performans arasındaki bağlantının tamponlanmasına yardımcı olur. Çalışmanın bulguları, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki politika yapıcılara ve uygulayıcılara, çalışan performansını iyileştirmek için etkili yollar yaratmada yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the textile sector has made a significant contribution to the economy, persuading the government to focus on industrialization rather than agricultural efforts in order to grow the economy. Employees are an organization's most valuable resource. Periodic repair and maintenance of the organization's other assets, such as machinery and computers, is as critical as their“continuous upkeep”in training. Practitioners and academics alike are stumped as to why certain employees do so well. Because the textile sector in Turkey employs the majority of industrial workers, the study's goal was to determine the link between human resource management techniques and employee performance. 392 operational-level workers of several Textile companies in Istanbul, Turkey, were surveyed for the study, which used a survey approach to collect data. A structural equation modeling (SEM) technique was used to evaluate the study's data. Exogenous latent constructs were compared to their respective endogenous counterparts using beta value, t-value, and p-value. According to the findings, there is a statistically significant link between human resource management techniques and employee performance. Similarly, there is a statistically significant link between human resource management practices and employee engagement except for the salary and engagement relationship. The engagement of employees and their performance are linked statistically. Regarding other elements of human resource management techniques and employee performance, employee engagement helps buffer the link between remuneration and performance. The study's findings are likely to aid policymakers and practitioners in developing nations like Turkey create effective ways to improve employee performance.