Eksojen melatoninin erkek ratlarda deneysel ateşe etkileri
Effects of exogenous melatonin to artificial fever in male rats
  1. Tez No: 70559
  2. Yazar: ADEM ALİMENTORUNU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVİÜT YAPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Melatoninin insan dahil bazı hayvanlarda hipotermik bir ajan olduğu yaygın bir görüştür. Bu etki genelde sağlıklı deneklerde ve deney hayvanlarında gözlenmiştir. Melatonin, ateş ve diğer termoregülasyon bozukluklarında ayrıntılı olarak denenmemiştir. 8u çalışma 35 sağlıklı erkek genç rat ile gerçekleştirilmiştir. Hipotermik ajan olarak melatonin febril ajan olarak ise endotoksin; birlikte ve ayrı ayrı kullanılmışlardır. Deney hayvanlarının vücut ısıları rektal yoldan dijital termometre ile ölçülmüştür. Intraperitoneal 50 ng/kg endotoksinin febril, 50 mg/kg melatoninin hipotermik olduğu gözlenmiştir. Bu iki madde aynı yol ve dozlarla birlikte kullanıldıklarında melatoninin, endotoksinin febril etkisini engellediği gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları melatoninin hipotermik bir madde olduğu ve febril durumlarda denenebileceği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a general concept that melatonin is a hypopthermic substance in some animals including human being. In generally, this effect had been determinated in healthy subjects and animals. It was not studied in detail in fever and other thermoregulation disturbances. Thirtyfive healthy and young male rats were used in this study. Melatonin as hypothermic agent and endotoxin as a pirogen were used in company and by onself in rats. Rectal temparatures of animals were measured with digital thermometer. Intraperitoneally 50 ng/kg exogenous endotoxin caused fever. But 50 mg/kg exogenous melatonin was hypothermic. In together using, melatonin prevented the febril effect of endotoxin. The results of this study supports the opinion that melatonin is a hypothermic agent and can be tested in febril situations.