The implications of big data on subjectivity: A case study of Cambridge Analytica
Büyük veri ve öznellik: Cambridge Analytica örneği
  1. Tez No: 705812
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN ŞİNŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma büyük veri gruplarının öznellik üzerindeki etkilerini tarihsel bir yaklaşımla incelemiştir. Verinin her alana etkisiyle birlikte bilgi, episteme, rasyonalite ve gerçeklik rejimlerindeki değişimler çalışmada tartışılmıştır. İstatistik ve sibernetik, data politiğin öncülü olarak ortaya konmuş ve data politik yeni ve farklı bir iktidar türü olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, data politiğin hedefleri, amacı, rasyonalitesi ve metotları çalışılmış, son olarak bu yeni iktidar türünün oluşturduğu öznellik, Cambridge Analytica, mobil sağlık uygulamaları, şüpheli tanımlamaları ve dijital biyogöstergeleri örnekleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the implications of big data on subjectivity with a genealogical approach through the case of Cambridge Analytica. The changes in the epistemology, episteme, rationalities and the regimes of truth as a result of data pervasion are discussed. The statistics and the cybernetics as the antecedents of data politics are reviewed and data politics as a new mode of power is put forward. The targets, the objectives, the technologies and the rationalities of this new mode of power are analyzed. The mode of subjectivity that data politics create is evaluated with the examples of Cambridge Analytica, mobile health applications, suspect identification and digital biomarkers.