Prefabrikasyon elemanların akarsu ıslahı ve menfez yapılarında kullanımı
Use of prefabricated elements in river rehabilitation and culvert structures
  1. Tez No: 705850
  2. Yazar: HÜSEYİN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez kapsamında akarsu ıslahı ve menfez imalatları dikkate alınacaktır. Bahsedilen yapılarda uygulanabilecek prefabrik eleman olarak ise prefabrik çift duvar ve prefabrik filigran tip döşeme eleman incelenecektir. Bu prefabrik elamana ait uygulama yerinde dökme ıslak birleşim kullanılarak tamamlanmaktadır. Ancak bu ıslak birleşimler düz yüzeyli iki panelin arasında olacağından su geçişleri olan yüzeylerde pürüzsüzlük sağlanacak, akış hızına katkısı olacaktır. Günümüzde uygulanan prefabrik kutu menfeze göre seçtiğimiz yapı elemanının hem birleşim detayı hem sürekliliği hem de sızdırmazlığı önemli avantaj sağlayacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda standart menfezlerin kalıp maliyetlerinin, üretim zorluklarının, nakliye ve montaj zorluklarının seçilen bu yapı elemanına göre kıyaslanması ile çeşitli ebatlarda kolay üretim ve yük dayanımı kullanılacağı yere göre hesaplanabilir bir yönteme geçilmesi ve ekonomi sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, river rehabilitation and culvert manufacturing will be taken into consideration. Prefabricated double wall and prefabricated watermark type flooring element will be examined as prefabricated element which can be applied in said structures. This prefabricated element is completed at the application site using bulk wet joints. However, since these wet joints will be between two flat panels, smoothness will be provided on surfaces with water passages and will contribute to the flow rate. According to the prefabricated box culvert applied today, it is thought that the combination detail, continuity and tightness of the structural element we provide will provide significant advantages. At the same time, it is expected that the cost of molds, production difficulties, transportation and assembly difficulties of standard culverts will be compared to this selected structural element and it will be expected to be converted to a method that can be calculated according to the location where easy production and load resistance will be used and provide economy.