İşyeri yalnızlığının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Görgül bir çalışma
The effect of workplace loneliness on the intention to leave work: An empirical study
  1. Tez No: 705904
  2. Yazar: MELİKE TORUNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAHRA SAYĞAN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışan, bulunduğu örgütte, iş arkadaşlarıyla beklediği ilişkilere sahip olamaması durumunda işyeri yalnızlığı yaşayabilmektedir. Yazında, işyeri yalnızlığı yaşayan çalışanın, örgüte olan ilgisinin zamanla kaybolması ile işten ayrılma niyeti içerisine girebileceğine yönelik kuramsal işaretler bulunmaktadır. Bu doğrultuda bu araştırma işyeri yalnızlığının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini araştırmayı amaç edinmiştir. Yerel ve yabancı yazın incelendiğinde, işyeri yalnızlığının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini araştıran sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Mevcut çalışmaların ise çoğunlukla özel sektör çalışanları üzerinde yapılmış olması ve kamu kurumları çalışanları örnekleminde sınırlı sayıda araştırmanın olması, bu çalışmanın diğer bir önemini oluşturmaktadır. Bu kapsamda Kastamonu ilindeki 3 kamu kurumunda görev yapan 457 çalışan üzerinde soru formu (anket) uygulanmıştır. Kullanıma uygun 433 anket elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 22 istatistik programı kullanılmıştır. İşyeri yalnızlığının ve alt boyutlarının (duygusal yalnızlık ve sosyal yalnızlık) işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini test edebilmek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, işyeri yalnızlığının ve işyeri yalnızlığının alt boyutlarından biri olan duygusal yalnızlığın, işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. İşyeri yalnızlığının diğer boyutu olan sosyal yalnızlık boyutunun ise işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An employee may face workplace loneliness in his organization as a result of not having expected relationships with his colleagues. In the literature, there are theorical signs showing that the employee experiencing workplace loneliness and losing his interest overtime in the organization will have an intention to leave work. In this respect, this study aims to investigate the effect of workplace loneliness on the intention to leave work. In the local and international literature, there has been found only a limited number of studies investigating the effect of workplace loneliness on the intention to leave work. The fact that the current studies were mostly conducted on private sector employees and there is a limited number of research in the sample of employees of public institutions, this study has an importance. In this context, a question form (questionnaire) was applied on 457 employees working in three public institutions of Kastamonu. 433 questionnaires suitable for use have been obtained. SPSS 22 statistical program was used for the analysis of the data. Simple linear regression analysis was used to test the effect of workplace loneliness and it dimensions (emotional loneliness and social loneliness) on the intention to leave work. As a result of the analyzes, it was found that workplace loneliness and emotional loneliness, which is one of the sub-dimensions of workplace loneliness have significant and positive effects on the intention to leave work. It was also found that the social loneliness dimension of workplace loneliness do not have any effect on the intention to leave work.