Enerjik malzemelerin kokristalizasyonu ve karakterizasyonu
Cocrystallization and characterization of energetic materials
  1. Tez No: 705913
  2. Yazar: KIVANÇ AYDINCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Enerjik Malzemelerin Kokristalizasyonu ve Karakterizasyonu konu başlıklı bu tez çalışmasında HNIW, HMX, TNT, HNS, ADN, GUDN, AP, AN gibi enerjik malzeme sınıfında yer alan patlayıcı ve oksitleyici özelliğindeki malzemelerin çeşitli yöntemler ile kokristalizasyon çalışmaları yürütülmüş ve çeşitli teknikler ile karakterize edilmiştir. Kokristalizasyon çalışmalarında, çözelti buharlaştırma, karıştırma ile çözelti buharlaştırma, anti-çözücü ilavesi, ters anti-çözücü ilavesi, soğutma ile kristalizasyon, çözücü içerisinde az çözünen bileşen kristalizasyonu, ultrason destekli kristalizasyon gibi farklı teknikler kullanılarak elde edilen ürünler XRD, DSC, TGA, FTIR, FBRM, PVM, SEM, yoğunluk, parçacık boyut dağılımı, darbe hassasiyeti, sürtünme hassasiyeti, vakum termal kararlılığı yönlerinden karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde HNIW/HMX ve HNIW/TNT kokristallerinin birden fazla teknikle başarılı bir şekilde elde edildiği ortaya konmuştur. Tez kapsamında yürütülen çalışmalarda literatüre katkı yapabilecek ultrason destekli yeni bir teknik geliştirilmiş ve saatler mertebesinde elde edilebilen kokristaller on dakikanın altında elde edilmiştir. Elde edilen HNIW/HMX kokristalleri düşük enerjili patlayan folyolu başlatma elemanlarında (LEEFI) ateşlenerek uygulamalardaki etkinliği ve detonasyon özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cocrystallization of HNIW, HMX, TNT, HNS, ADN, GUDN, AP, AN energetic materials, which are classified as explosive and oxidizer, studies were conducted and the products were characterized by various techniques. For cocrystallization evaporative crystallization, anti-solvent addition, reverse anti-solvent addition, cooling crystallization, slightly soluble crystallization, ultrasound assisted crystallization methods were applied. The products which are obtained from the cocrystallization processes, were characterized with in the view of XRD, DSC, TGA, FTIR, FBRM, PVM, SEM, density, particle size distribution, impact sensitivity, friction sensitivity, vacuum stability measurements. According to results, HNIW/HMX and HNIW/TNT cocrystals were successfully obtain with different cocrystallization methods. In this study rapid and effective cocrystallization method developed and presented to literature which is ultrasound assisted cocrystallization that shorten the cocrystallization proses from hours to minutes. In addition, HNIW/HMX cocrystals were submitted to LEEFI devices and ignited to reveal possibility of applications.