Bürokratik kültür ile kamu reformu arasındaki ilişki: Türk kamu bürokrasisi üzerine ampirik bir araştırma
The relationship between bureaucratic culture and public reform: An empirical research on the Turkish public bureaucracy
  1. Tez No: 705924
  2. Yazar: MÜCAHİT BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Çalışmada kültür ile kamu yönetimi reformu arasındaki ilişkinin, bilimsel bir anlatımla tasvir edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Yeni Kamu Yönetimi reformları, örnek politika seti olarak seçilmiş ve ulusal idarî kültürle olan etkileşimi fenomenoloji nitel araştırma deseni ile betimlenmeye çalışılmıştır. Veri toplama tekniği olarak, yarı-yapılandırılmış mülâkat ve açık uçlu soru formu yöntemleri beraber kullanılmıştır. Orta ve üst düzey kamu yöneticilerinin oluşturduğu 19 kişilik elit katılımcı grubuna, Hofstede'nin ulusal kültür araştırmasına ve literatüre dayanarak oluşturulan araştırma soruları, standartlaştırılmış soru formu aracılığı ile sorulmuştur. Katılımcıların 10'u sorulara yazılı yanıt verirken, 9'u sözlü yanıt vermiştir. Katılımcı ifadeleri, betimsel içerik analizi yönetimi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda; kültür ana boyutu altında 8 alt boyut, reform ana boyutu altında ise 6 alt boyut tespit edilmiştir. Kültür ana boyutunun Hofstede'nin ulusal kültür araştırması ile büyük oranda, reform ana boyutunun ise literatürdeki araştırmalarla belli oranda benzer olduğu görülmüştür. Çalışmada, Hofstede'nin güç mesafesi boyutunun, Türkiye'deki somut karşılığının liderlik kurumu olduğu ve liderin-yöneticinin reformlarda kilit bir role sahip olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanında Türk idarî kültüründe sorumluluk alma ve inisiyatif alma – rutinin dışına çıkma kültürel özelliklerinin ayırt edici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to describe the relationship between culture and public administration reform in a scientific way. For this purpose, New Public Administration reforms were chosen as an exemplary policy set, and its interaction with the national administrative culture was tried to be described using the phenomenology qualitative research design. As data collection techniques, semi-structured interview and open-ended question form methods were used together. Research questions prepared based on Hofstede's national culture research and literature were asked to the elite participant group of 19 people, consisting of middle and senior public administrators, through a standardized questionnaire. While 10 of the participants gave written answers to the questions, 9 of them gave verbal answers. The expressions of the participants were evaluated using the descriptive content analysis method. As a result of the evaluation, 8 sub-dimensions under the main dimension of culture and 6 sub-dimensions under the main dimension of reform were determined. It has been seen that the main dimension of culture is largely similar to Hofstede's national culture research, and to a certain extent the main dimension of reform is similar to the studies in the literature. In the study, it has been understood that the power distance dimension of Hofstede is the equivalent of leadership in Turkey and that the leader-manager has a key role in the reforms. In addition, it has been observed that the cultural characteristics of taking responsibility and taking initiative – going out of routine are distinctive in Turkish administrative culture.