The AK Party's ideological shift: From 'post-Islamism' to 'Muslim nationalism'
AK Parti'nin ideolojik kayması: Post-İslamcılıktan Müslüman milliyetçiliğine
- Tez No: 705944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mevcut Türk siyaseti literatürü, AK Parti'nin ikinci döneminde (2013- ) Türkiye'nin otoriter bir döneme girdiğini vurgulamaktadır. Ancak mevcut literatür, AK Parti liderlerinin otoriter dönem öncesi ve sonrasındaki söylemlerine değinmemiştir. Bu tez, AK Parti'nin otoriterleşmesini incelemek için genel seçimlerde AK Parti seçkinlerinin söylemlerine odaklanmakta ve“AK Parti liderlerinin genel seçimlerdeki söylemlerini göz önünde bulundurarak AK Parti'nin otoriterleşmesini görebilir miyiz?”, Bu iki dönemde (2002-2013, 2013-2018) ideolojik bir fark var mı?" sorularını sormaktadır. Bu soruları yanıtlamak için altı genel seçimde AK Parti liderlerinin söylemleri incelenmiştir. Tez, AK Parti'nin genel seçimlerdeki parti liderlerinin söylemlerine bakıldığında AK Parti'nin otoriterleşmesinin görülebileceğini iddia etmektedir. Bu tez, AK Parti'nin ilk döneminde (2002-2013) Türkiye'nin demokratikleşmesinin post-İslamcı ideolojinin bir sonucu olduğunu, ikinci dönemin (2013-2018) ise otoriter dönüşe neden olan Müslüman milliyetçi ideolojinin bir sonucu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Existing literature on Turkish politics emphasizes that Turkey had an authoritarian turn in the second AK Party term (2013 - ). However, existing literature has been silent on discourses of the AK Party's leaders before and after the authoritarian turn. This thesis focuses on discourses of the AK Party's leaders in general elections to examine the AK Party's authoritarian turn and asks“Is there any ideological shift in these two periods and can we follow this shift by considering the discourse of AK Party leaders in general elections (2002-2013, 2013-2018)?”To answer these questions, discourses of the AK Party's leaders are examined in six general elections. Thesis claims the AK Party's authoritarian turn can be seen by considering discourses of party leaders of the AK Party in general elections. This thesis shows that the first period of the AK Party (2002-2013) was a result of post-Islamist ideology that is relevant to Turkey's democratization, the second period (2013-2018) was a result of Muslim nationalist ideology that cause authoritarian turn.