Özel sayı dizileri ile ilişkili genelleştirilmiş binom katsayılar
Generalized binomial coefficients related to special number sequences
  1. Tez No: 705966
  2. Yazar: SABAHATTİN VATANBEKÇİSİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, özel sayı dizileri olan Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas ve tribonacci sayı dizileri ve bu sayı dizileri ile ilişkili polinomlar ve ilişkili binom katsayıları çalışılmıştır. Ayrıca Fibonacci polinomları ile oluşturulmuş binomiyel katsayılar olan gibonomiyel katsayılar verilmiştir. Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışma ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışma ile ilgili temel bilgilere, tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, binom katsayılar ve bu katsayıların özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş binom katsayılarından olan Fibonomiyel katsayılar ve Gauss binomiyel katsayılar detaylı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde, özel sayı dizileri ile ilişkili polinomlar olan Fibonacci polinomları, Lucas polinomları, Pell polinomları, Pell-Lucas polinomları, tribonacci polinomları ve gibonacci (genelleştirilmiş Fibonacci) polinomları çalışılmıştır. Son olarak altıncı bölümde ise, Fibonacci polinomları ile ilişkili binom katsayıları olan gibonomiyel katsayılar verilmiştir. Yedinci bölüm olan Sonuç ve Öneriler bölümünde ise yapılan çalışma özetlenmiş, değerlendirmeler yapılmış ve ileride yapılabilecek çalışmalar ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas and tribonacci number sequences, which are special number sequences, and their associated polynomials and associated binomial coefficients are studied. In addition, gibonomial coefficients, which are binomial coefficients created with Fibonacci polynomials, are given. This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, literature information about the study is given. In the second chapter, basic information about the study, definitions and theorems are given. In the third chapter, binomial coefficients and their properties are examined. In the fourth chapter, Fibonomial coefficients and Gaussian binomial coefficients, which are generalized binomial coefficients, are given in detail. In the fifth chapter, Fibonacci polynomials, Lucas polynomials, Pell polynomials, Pell-Lucas polynomials, tribonacci polynomials and gibonacci (generalized Fibonacci) polynomials, which are polynomials associated with special number sequences, are studied. Finally, in the sixth section, gibonomial coefficients, which are binomial coefficients associated with Fibonacci polynomials, are given. In the seventh chapter, the Conclusion and Suggestions, the study is summarized, evaluations are made and some suggestions are made regarding the future studies.