Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered by teachers working in institutions and organizations affiliated to Antalya Provincial Directorate of Family and Social Services and suggestions for solutions
  1. Tez No: 705974
  2. Yazar: ZEKİYE MATUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları belirlemek ve çözüm önerileri getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bir amaç doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu; 2018-2019 eğitim öğretim yılı Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan 46 öğretmene uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin karşılaştıkları başlıca sorunlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın öğretmenlerine değer vermeme ve kadro sorunu, çalıştıkları kuruluştaki adaletsizlik, liyakatsizlik, çalışma arkadaşlarıyla adaletli iş bölümü yapılmaması, mesleklerini tam anlamıyla icra edememe ve yönetimin siyasetle çok iç içe olmaları sorunlarını yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sorunlar nedeniyle de öğretmenlerin büyük çoğunluğunun fırsat bulmaları halinde başka bir kuruma geçmek istedikleri durumu ortaya çıkmıştır. Yaşanan sorunların; liyakat sisteminin oluşturulması, çalışanlar arasında adaletin sağlanması, çalışanlara değer verilmesi ve yönetmeliklerle ilgili düzenlemelerin yapılmasının sorunların çözülmesine önemli oranda katkı sağlayacağı önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is prepared in order to identify the problems faced by teachers working in institutions and organizations affiliated to Antalya Provincial Directorate of Family and Social Services and to offer solutions. Semi-structured interview form prepared for a purpose; It was applied to 46 teachers working in institutions and organizations affiliated to Antalya Family and Social Services provincial directorate in the 2018-2019 academic year. The obtained data were analyzed by content analysis method.As a result of the research, the main problems faced by teachers are; It was concluded that the Ministry of Family and Social Services experienced problems such as not valuing teachers and staffing problems, injustice in the organization they work for, incompetence, not making a fair division of labor with their colleagues, not being able to perform their profession fully and the administration being too intertwined with politics.Due to these problems, it has emerged that the majority of teachers want to move to another institution if they find the opportunity.The problems experienced; It is suggested that establishing a merit system, ensuring justice among employees, valuing employees and making regulations regarding regulations will contribute significantly to solving the problems.