Değerlerin STEM eğitimine entegrasyonu: Değerler temelli STEM eğitiminin ilkokul öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarılarına ve STEM tutumlarına etkisi
Integrating values into STEM education: The effects of values-based STEM education on primary school students' academic achievement in science courses and on STEM attitudes
  1. Tez No: 705997
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada“STEM eğitimine değerlerin entegre edilmesinin STEM eğitimi çıktılarına katkısı var mıdır?”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu bağlamda iç içe karma desen kullanılarak değerler temelli STEM (STEM+V) eğitiminin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarıları ve STEM tutumları üzerindeki etkililiği incelenmiştir. Nicel boyutta ön-test son-test çift müdahale deseni kullanılarak STEM+V eğitimi alan öğrenciler ile STEM eğitimi alan öğrenciler arasında akademik başarı ve STEM tutumu noktalarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığı sınanmıştır. Nitel boyutta ise durum çalışması deseni kullanılmış ve öğrencilerin eğitimlere dair görüşleri keşfedilmeye çalışılmıştır. Nitel bulgular, nicel bulguları açıklamak ve anlamlandırmak için kullanılmıştır. Çalışma grubu, bir özel okulda öğrenim gören 30 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisiyle (15 STEM grubu, 15 STEM+V grubu) oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak fen bilimleri dersi akademik başarı testi, STEM tutum ölçeği ve odak grup görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizinde Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve tematik analiz kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda akademik başarı ve STEM tutumu ölçümlerinde STEM+V grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Ayrıca STEM+V grubunda sorumluluk, saygı, yardımlaşma ve empati değerlerinin öne çıktığı; STEM grubunda ise yalnızca sorumluluk ile saygı değerlerinin öne çıktığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bulgular ışığında STEM eğitimi ve değerler eğitimi entegrasyonunun STEM eğitimi çıktılarını geliştirme noktasında dikkate değer bir rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to answer the question that does integrating values into STEM education contribute to STEM education outcomes? Therefore, the embedded design was used to investigate the effects of values-based STEM (STEM+V) education on the academic achievement of primary school, specifically third-grade, students in science courses and additionally, on their STEM attitudes. A quantitative, pre-/post-test two treatment design was used to test whether there was a statistically significant difference in the academic achievement and STEM attitudes of students with and without STEM+V education. Qualitative findings on the students' views on educations were elicited by the case study method and used to explain the quantitative findings. The study group comprised of 30 third-grade students (15 in the STEM group, 15 in the STEM+V group) attending a private school. The data collection tools used were the academic achievement test for science courses, STEM attitude scale, and focus group interview form. The Mann-Whitney U test, Wilcoxon signed-rank test, and thematic analysis were used for data analysis. It revealed that measures of academic achievement and STEM attitudes were greatly in favor of the STEM+V group. Further, it was found that responsibility, respect, cooperation, and empathy were valued in this group, while the STEM group valued only responsibility and respect. Considering these findings, the study concludes that the integration of STEM and values education plays a notable role in improving STEM education outcomes.