Yemek fotoğrafçılığına sanatsal bir yaklaşım: Dark food fotoğrafçılık
An artistic approach to food photography: Dark food photography
  1. Tez No: 705998
  2. Yazar: BATUHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜNAY YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz dünyasında tüketim alışkanlıklarımızın ve bağımlılıklarımızın değişmesi sonucu insanlığın zorunlu ihtiyaçlarından biri olan yemek yeme dürtüsü de değişim göstermiştir. Sosyal medya yemek fotoğrafı alanına yeni bir soluk ve dinamizm getirmiştir. Profesyonel ve amatör fotoğrafçı, şef veya sadece yemek yiyen ve bu anı paylaşmak isteyen çok sayıda kullanıcı tarafından, her geçen gün artan bir sayıyla yemek fotoğrafı çekilmektedir. Yemek fotoğrafı; o yemeğin kokusunu alamayan, tadına bakamayan kişiye sadece görme duyusu ile etkileme ve o yemeği yeme isteği duymasını sağlama hedefindedir. Giderek artan sosyal medyada yemek fotoğrafı paylaşma trendi, bu sektörü hızlı bir şekilde geliştirmiş, video tabanlı teknikler aracılığı ile de fotoğrafın anı dondurması yerini yemek yapma sürecinin anlatıldığı veya görsel ögelerle zengin sunumların artmasına etki etmiştir. Bu çalışma kapsamında yıllar içinde değişim gösteren yemek görseli üretim tekniklerinden darkfood fotoğraf, stop motion, sinemagraf, paralaks, motion grafik teknikleri ele alınmış ve bu teknikler aracılığı ile Türk mutfağından seçme yemeklerin çekimleri yapılmıştır. Her yemek çeşidinden bir adet genel aydınlatma ile bir adet dark food fotoğraf ve video tabanlı tekniklerden biri ile çekim yapılmıştır. Yemek görsellerinin tüketici üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılan çekimlerin görsellerinden oluşan bir anket hazırlanmış ve 500 kişiye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the changes in our consumption and dependency patterns, our eating habits, which is considered as one of the vital needs of human beings, have also shifted. Social media has brought a fresh dynamism and impulse to the field of food photography. Numerous consumers such as professional and amateur photographers, chefs and the ones who just want to share the food, capture the moment with their cameras each day in growing numbers. Food photography aims to influence the people by visuality, especially those who do not have tactile access to the foods. Ever increasing trend of sharing food photography improved this field and with the video base techniques, instead of stabilizing or freezing the moment, food preparing processes have been enriched and developed by many visuals. Through the scope of this study, with the changing nature of food photography for decades, is elaborated through motion graphics, parallax, cinemograph, stop motion techniques and with these techniques, various kinds of kebabs that constitute an important place in Turkish cuisine, have been photographed. Just one shot has been taken for each dish, with a general lightening by using one of the above-mentioned techniques. For the aim of assessing the impact of the images on the consumers, a questionnaire, that consists of the food images, has been prepared and applied to the participants.