The urban pastoral aspects of the New York School of Poetry
New York Şiir Okulu'nun kentsel pastoral yönleri
- Tez No: 706001
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİNE ŞEN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, eserlerinde savaş sonrası kentsel gerçekliğin farklı yönlerini temsil eden şehir şairleri olarak tanımlanan New York Okulu Şiiri'nin önde gelen iki şairinin, Frank O'Hara ve John Ashbery'nin, eserlerinde kırsal ögelerin varlığını incelemektedir. Tezde, Leo Marx, Timothy Gray ve Andrew V. Ettin gibi akademisyenler tarafından geliştirilen kırsal-kentsel karşıtlığına ilişkin teorik söylemden yararlanılarak, bu iki şairin eserlerine özgü şehir manzaralarında gömülü pastoral unsurlar ön plana çıkartılmaktadır. Çalışma, O'Hara ve Ashbery'nin, kentsel-kırsal bileşenini 1950'lerde Amerika'da hüküm süren sanatsal ve sosyal kısıtlama ortamının neden olduğu kentsel kaygı duygusuyla baş etme yöntemi olarak kullandığı tezini savunmaktadır. Ashbery'nin şiirlerindeki kentsel-kırsal unsurlar, kentsel huzursuzluk durumuyla başa çıkma yöntemi olarak geçmişe ait nostaljik kırsal imgeleri mevcut kentsel deneyimlerle harmanlar ve muğlak bir şiirsel alan yaratan“orta tabiat”kavramına odaklanır. O'Hara'nın şiirlerninin incelenmesi, görünüşteki belirgin kentsel özelliklerine rağmen, şairin gözde mekanı olan New York'u kırsal imgelerle tanımlama eğiliminde olduğunu ve nihayetinde bir“semiyotik çoban”olarak tanımlanabileceğini göstermekte.
Özet (Çeviri)
This study examines the presence of pastoral elements in the works of two leading figures of the New York School Poetry, Frank O'Hara and John Ashbery, who have been exclusively defined as city poets who represent in their works different aspects of post war urban reality. This thesis foregrounds the pastoral elements buried in the characteristic city landscapes in their poems profiting from the theoretical discourse on the pastoral-urban opposition developed by scholars like Leo Marx, Timothy Gray, and Andrew V. Ettin. The study asserts that O'Hara and Ashbery use the urban-pastoral amalgam as a method of dealing with the sense of urban anxiety caused by the atmosphere of artistic and social restraint governing America in the 1950s. The urban pastoral elements in Ashbery's poems are conceptualized as“a middle landscape,”an ambiguous poetic terrain that blends nostalgic pastoral images from the past with present urban experiences as a strategy of dealing with the state of urban restlessness. The study of O'Hara's poetry demonstrates that despite its ostensibly urban characteristics, he tends to define his favorite local, New York, with pastoral images that turn him ultimately to a“semiotic shepherd.”