Analysis of real estate and construction companies marketing strategy in the Middle East
Ortadoğu gayrimenkul ve inşaat şirketleri pazarlama stratejisi analizi
  1. Tez No: 706015
  2. Yazar: RANEEM HERETANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin ilk bölümü, pazarlamanın genel bir tanımını ve bir işletme için önemini sunmaktadır. Pazarlama uygulaması açısından gayrimenkul ve inşaat konusuna daha derin bir bakış atıyor. Gayrimenkul ve inşaat piyasasındaki mevcut durumu değerlendirir. Amacı, inşaat sektörüne uygulanabilecek pazarlama araçlarını araştırmaktır. Ayrıca bir inşaat şirketi için hangi rekabet faktörlerinin önemli olduğunu ve hangilerinin olmadığını analiz eder. İkinci kısım, seçilen bir inşaat şirketinin performansını analiz eder. Bu amaçla Orta Doğu inşaat ve emlak piyasasında önemli bir oyuncu seçilmiştir. Şirketin rekabet gücünün iç ve dış analizini içerir. Rekabetçi konumunu iyileştirmek için pazarlama stratejisi için olası düzeltmeleri önerir. Bu bölümün çıktısı, yazarın bakış açısından verilen şirket için en etkili olan bir pazarlama stratejisidir. Gayrimenkul ve inşaat sektörünün genel olarak önemi, somut ürünler sağlayan kuruluşlardan daha büyük olacaktır. Özellikle aranmayan hizmet kategorisine giren gayrimenkuller, müşterilerin bu tür hizmet veya ürünleri satın almaya pek hevesli olmadıkları için farkındalık yaratmak, ikna etmek ve gayrimenkul firması hizmet ürünlerinin önemini hatırlatmak açısından etkin iletişime ihtiyaç duymaktadır. Araştırma sürecinin sunumu, veri toplama (anket) ve analiz de tartışılacaktır. Araştırma, gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin Ortadoğu ülkelerinde kullandıkları pazarlama stratejisinin piyasada faaliyet gösteren işletmelerin performansları üzerine analiz edilmesini amaçlamaktadır. Söz konusu çalışma için toplam nüfus, 1.363 (Ocak 2021 itibariyle) şirketlerin mevcut çalışanlarıdır. Ancak, araştırmanın doğası gereği, sadece gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin işletme faaliyetleri ile ilgilenen profesyonel kişiler hedef kitle olarak kabul edilmiştir. Bulgular, reklam etkinliğindeki bir birim artışın, organizasyonel performansta ve pazarlama etkinliğinde bir artışa yol açacağını göstermektedir. Bu, özellikle reklam faaliyetlerinin doğrudan satışlarda, çapraz satışlarda ve dolayısıyla karlılıkta artışa neden olabileceği gerçeğiyle uyumludur. Doğrudan ve dijital pazarlama faaliyetleri, çoğu şirketin sunduğu hizmetin yükseltilmesinde önemli olduğu için gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin kısa vadedeki yükselme performanslarında da oldukça etkilidir.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis provides a general description of marketing and its importance for a business. It takes a deeper look into real estate and construction in terms of marketing application. It evaluates current situation on the real estate and construction market. Its purpose is to search for marketing tools which can be applied to construction industry. It also analyses which competitive factors are crucial for a construction company and which are not. The second part analyses performance of a selected construction company. For this purpose, a major player in Middle East construction and real estate market, has been chosen. It contains internal and external analysis of the company competitiveness. It suggests possible corrections for its marketing strategy to improve competitive position. The output of this part is a marketing strategy, which is, from the author's point of view, the most effective for the given company. The importance of real estate and construction sector in general be of greater importance than in organizations that provide tangible products. Particularly, real estate which are categorized as unsought service need the effective communication in terms of creating awareness, persuading as well as reminding the importance of real estate firm services products as customers are hardly motivated to purchase such service or products by themselves. A presentation of the research process, data collection (questionnaire) and analysis will also be discussed. The research is aimed in analysing the marketing strategy being used in the Middle East countries by the real estate and construction companies on the performance of businesses operating in the market. For the study under consideration, the total population is the current employees of the companies which are 1,363 (as of January 2021). However, given the nature of investigation of the study, only those which are professional and involved with the operational activities of the real estate and construction companies are considered as the target population. The findings shows that a unit increases in advertising activate would lead to an increase in organizational performance and marketing effectiveness. This is particularly in line with the fact that advertising activities can directly result in an increase in sales, cross selling, hence profitability. Direct and digital marketing activities are also highly effective in the short run-on raising performance of the real estate and construction companies as most of them are important in raising the service offered by the company.