The Iranian interventionist policies in Iraq between 2003 to 2020
İran'ın 2003 ve 2020 yılları arasında Irak'taki müdahaleci politikaları
  1. Tez No: 706021
  2. Yazar: KAIS ABU-KAMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amerika'nın Irak'ı işgalinden neredeyse yirmi yıl sonra, ülke hala siyasi kargaşa içinde. Etnik ve mezhepsel bölünme, Irak'ı dış müdahale ve manipülasyona açtı. Komşu ülkeler, diğer bölgesel ve siyasi aktörler Irak'ın günlük meselelerinde bile rol oynuyor. Bu nedenle Irak'taki siyasi ortamı anlamak zor görünüyor. 1988'deki sekiz yıl süren İran-Irak savaşının İran'ın kararlı bir rakibi olduğunu kanıtlamasının ardından, Irak 2003'teki ABD işgalinin ardından kademeli olarak İran'ın doğrudan etkisi altına girdi Bu araştırma, İran dış politikasını ve İran'ın ABD işgalinin ardından Irak üzerinde neredeyse tam kontrol sağlamak için kullandığı araçları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Almost twenty years after the American invasion to Iraq, the country is still in political turmoil. Ethnic and sectarian division opened Iraq to foreign intervention and manipulation. Neighboring countries, other regional and political actors play role in even Iraqi daily affairs. For this reason, the political scene in Iraq seems to be difficult to understand. After the eight year long Iran-Iraq war in 1988 proved a resolved competitor of Iran, Iraq gradually came under the direct influence of Iran, following the US invasion in 2003. This research examines the Iranian foreign policy and the tools Iran had utilized to achieve near complete control over Iraq in the aftermath of the US invasion.