The Persephone myth as a reflection of mother-daughter relationship in Louis de Bernierès' novel Captain Corelli's Mandolin
Louis de Bernierès'in Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini romanındaki anne-kız ilişkisinin bir yansıması olarak Persephone miti
- Tez No: 706035
- Danışmanlar: PROF. DR. TATIANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini, kahramanın yer altına yolculuğu, akıl üstünlüğü gibi Persefoni mitinin belli başı mitimlerini yeniden kuran ünlü postmodern romanlar arasındadır. Pelagia ve Drosoula karakterlerinin Persephone ve Demeter figürü olarak tasviri bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Yazar romanındaki karakterleri sunarken kahramanın akıl üstünlüğü, bağımsızlığı ve her girişimdeki başarısı gibi Persefoni mitinin yapısını çözümler ve mitimleri yeniden ortaya çıkarır. Bu araştırmanın amacı, Carl Jung'un en ünlü kavramlarından biri olan arketip'e dikkat çekmektir. Bir diğer gaye ise Persefoni mitini de Bernierès'in eseriyle ilişkili olarak yeniden anlatmak ve tartışmaktır. Bu açıdan, en önemli amaçlardan biri Demeter ve Drosoula'yı anne arketip'i olarak ele almak ve mit ile bağlantılı olarak analiz etmek ve kahramanın monomitik yolculuğunu tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Captain Corelli's Mandolin is among the most famous postmodern novels reconstructing some of the mythemes of the Persephone myth, such as the heroine's descent into the underworld and the heroine's dominance by intelligence. At the centre of this study lies the representation of the characters Pelagia and Drosoula as Persephone and Demeter figure. While the author presents the characters of his novel, he deconstructs the structure of Persephone myth, like the heroine's assertion of intelligence, sovereignty and victory in each attempt and revives the mythemes once more. The aim of this study is to draw attention to Carl Jung's one of most famous concepts: archetype. Another aim is to retell and discuss the Persephone myth in relation to de Bernierès' work. In this respect, one of the significant intentions is to take Demeter and Drosoula as mother archetypes and analyse in relation to myth and novel and discuss the heroine's monomythic journey.