Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektroskopi ile böbrek taşlarının incelenmesi.
Examination of kidney stones by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy
  1. Tez No: 706036
  2. Yazar: HANAN YASEEN JUBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL DURDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kızılötesi (IR) spektroskopisi, böbrek taşı bileşiminin araştırılması için uygun modern bir fiziksel-kimyasal yöntemdir. İdrar taşlarının oluşumunun altında yatan çeşitli bozukluklar veya hastalıklar olabilir. Taşa özgü tedaviyi sunmak, taş oluşumunun etiyolojisini ortaya çıkarmak, nüksü önlemek, bireyselleştirilmiş tedaviyi sağlamak için üriner taş bileşenleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Taş hastalığının temel değerlendirmesinde ise böbrek taşı analizi önerilir. Kızılötesi spektroskopi bu yöntemlerden en sık başvurulanıdır. Kızılötesi spektroskopi cerrahi olarak çıkarılan veya kendiliğinden düşen taşların kalitatif kompozisyonlarını bulmamızı sağlar. Taş bileşimi ve yapısı, kristalleşme sürecine yol açan geçmiş koşullar dolayısıyla etiyoloji hakkında bilgi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Infrared (IR) spectroscopy is a modern physical-chemical method suitable for the investigation of kidney stone composition. There may be various disorders or diseases underlying the formation of urinary stones. It is important to have information about urinary stone components in order to present stone-specific treatment, reveal the etiology of stone formation, prevent recurrence, and provide individualized treatment. In the basic evaluation of stone disease, kidney stone analysis is recommended. Infrared spectroscopy is the most commonly used of these methods. Infrared spectroscopy allows us to find the qualitative composition of stones that have been surgically removed or spontaneously removed. Stone composition and structure can provide information about etiology due to the past conditions that led to the crystallization process.