Kronik bel ağrılı hastalarda telerehabilitasyon ve konvansiyonel rehabilitasyonun klinik sonuçlara, hasta beklenti, motivasyon ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of telerehabilitation and conventional rehabilitation on clinical outcomes, patient expectation, motivation and satisfaction level in patients with chronic low back pain
- Tez No: 706051
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Video egzersiz tabanlı telerehabilitasyonun Kronik Bel Ağrısı (KBA) olan bireylerde ağrı, fonksiyon, yaşam kalitesi, kinezyofobi, beklenti, memnuniyet ve motivasyon üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çift kör, iki gruplu çalışmada KBA olan 50 kişi telerehabilitasyon (TR) (n=25) veya konvansiyonel rehabilitasyon (KR) grubuna (n=25) randomize edilerek atandı. TR grubu, Fizyoweb adlı video-egzersiz tabanlı telerehabilitasyon yazılımı ile takip edildi. KR grubuna kâğıt tabanlı egzersiz talimat formu ile aynı ev egzersizleri verildi. Ağrı, fonksiyon, yaşam kalitesi, kinezyofobi başlangıçta ve sekiz haftalık müdahaleden sonra değerlendirildi. İlk değerlendirmede hasta beklentileri, sekizinci haftada hasta memnuniyeti ve motivasyonu sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of video exercise-based telerehabilitation on pain, function, quality of life, kinesiophobia, expectation, satisfaction and motivation in individuals with Chronic Low Back Pain (CLBP). Material and Method: In a double-blind, two-armed study, 50 subjects with CLBP were randomly assigned to either the telerehabilitation (TR) (n=25) or conventional rehabilitation (CR) group (n=25). TR group was followed with the video-exercise based telerehabilitation software called Fizyoweb. CR group was given paper-based exercise form. Pain, function, quality of life, kinesiophobia were assessed at baseline and after eight weeks of intervention. Patient expectations were questioned at the first evaluation, and patient satisfaction and motivation at the eighth week.