Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında arteriyel sertlik değerlerinin ve bunu etkileyen faktörlerin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of arterial stiffness values and the factors affecting them in patients with autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 974322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA DELİGÖZ BİLDACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH), en yaygın kalıtsal böbrek hastalığıdır. Tolvaptan, tedavide kullanılan bir vazopressin V2 reseptör antagonistidir. ODPBH, kronik böbrek hastalığına ek olarak kist oluşumunun tetiklediği renin-anjiyotensin sistemi aktivasyonu ile kardiyovasküler komplikasyonlara ve arteriyel sertlik artışına yol açabilir. Bu çalışmada, ODPBH hastalarında arteriyel sertlik parametreleri non-invaziv yöntemle değerlendirilmiş; tolvaptan kullanan ve kullanmayan hastaların verileri karşılaştırılmıştır. Materyal Metod: Araştırmaya, 01 Ocak 1990–01 Mart 2025 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Polikliniği'ne başvuran, Ravine kriterlerine göre ODPBH tanısı almış, 18 yaş üstü ve arteriyel sertlik ölçümü bulunan hastalar dahil edildi. On sekiz yaş altı, arteriyel sertlik ölçümü bulunmayan, böbrek replasman tedavisi alan veya böbrek nakli yapılmış hastalar dışlandı. Veriler, Dokuz Eylül Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı dosya arşivi ve hastane dijital arşiv kayıtlarından elde edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 81 ODPBH hastası dahil edildi. Bu hastaların %31'i (n=25) tolvaptan kullanan, %69'u (n=56) ise kullanmayan bireylerden oluşmaktaydı. Tolvaptan kullanan hastaların yaş ortalaması 43,2 yıl, kullanmayanların ise 50,2 yıl olarak saptandı (p<0,01). Arteriyel sertlik parametreleri karşılaştırıldığında, nabız dalga hızı değeri tolvaptan kullanan hastalarda 6,7 (±0,8) m/s, kullanmayanlarda ise 7,6 (±1,6) m/s olarak ölçüldü (p<0,001). Lineer regresyon analizinde tolvaptan kullanımı ve damar sertliği değeri arasında ise anlamlı ilişki saptanmazken (p=0,410) yalnızca yaş değişkeni ile nabız dalga hızı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişkili bulunmuştur (p<0,001). Sonuç: Çalışmamız, ODPBH olan bireylerde arteriyel sertlik parametrelerinin tolvaptan kullanımıyla ilişkisini irdeleyen literatürdeki ilk çalışmadır. Bulgularımız, yaş gibi güçlü karıştırıcı değişkenlerin etkisini ortaya koymaktadır. Ancak tolvaptanın potansiyel vasküler etkilerinin daha net anlaşılabilmesi için yaş uyumlu, uzun dönemli ve prospektif çalışmalara duyulan gereksinimi vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is the most common hereditary kidney disorder. Tolvaptan, a vasopressin V2 receptor antagonist, is used to slow disease progression. In addition to chronic kidney disease, ADPKD can cause cardiovascular complications and increased arterial stiffness through renin– angiotensin system activation triggered by cyst formation. This study evaluated arterial stiffness parameters in ADPKD patients using a non-invasive method and compared tolvaptan users with non-users. Materials and Methods: Patients ≥18 years diagnosed with ADPKD by Ravine criteria, with arterial stiffness measurements, who presented to the Nephrology Clinic of Dokuz Eylül University Hospital between January 1990 and March 2025 were included. Those <18 years, without arterial stiffness measurements, on renal replacement therapy, or post–kidney transplantation were excluded. Data were retrieved retrospectively from departmental and hospital digital archives. Results: Eighty-one ADPKD patients were included: 31% (n=25) were tolvaptan users and 69% (n=56) were non-users. Mean age was 43.2 years in users and 50.2 years in non-users (p<0.01). PWV was 6.7±0.8 m/s in users and 7.6±1.6 m/s in non-users (p<0.001). In multivariable linear regression, tolvaptan use was not significantly associated with PWV (p=0.410), while age showed a significant positive association (p<0.001). Conclusion: This is the first study to examine the relationship between arterial stiffness and tolvaptan use in ADPKD. Age was a strong determinant of PWV. Further age-matched, long-term prospective studies are needed to clarify the potential vascular effects of tolvaptan