Cerrahi girişim altındaki hastalarda psikolojik iyi oluş ve perioperatif hemşirelik bakım algısının değerlendirilmesi
Evaluation of psychological well-being and perioperative nursing care perception in patients under surgical intervention
  1. Tez No: 773619
  2. Yazar: ÖMER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Karataş, Ö. (2022). Cerrahi Girişim Altındaki Hastalarda Psikolojik İyi Oluş ve Perioperatif Hemşirelik Bakım Algısının Değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği AD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu araştırma, cerrahi girişim altındaki hastalarda psikolojik iyi oluş ve perioperatif hemşirelik bakımı algısının değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Ekim 2020-Mart 2021 tarihleri arasında SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde cerrahi girişim altındaki hastalar oluşturdu. Tüm evrenden araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 285 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Etik kurul ve kurum izinlerinin alınmasından sonra verilerin toplanmasına başlandı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası (KPHBS) kullanıldı. Veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı, karşılaştırıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak analiz edildi. Hastaların ameliyat öncesi (AÖ) Psikolojik İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 43,68±5,97, ameliyat sonrası (AS) Psikolojik İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 42,48±6,97 ve Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası toplam puan ortalamasının 122,64±12,42 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Karatas, O. (2022). Evaluation of Psychological Well-Being and Perioperative Nursing Care Perception in Patients Under Surgery. Istanbul University-Cerrahpaşa Graduate Education Institute, Department of Surgical Diseases Nursing. Master Thesis. Istanbul. This descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate the psychological well-being and perception of perioperative nursing care in patients under surgical intervention. The population of the study consisted of patients under surgical intervention at SBU Van Training and Research Hospital between October 2020 and March 2021. The sample of the study consisted of 285 patients from the whole universe who met the inclusion criteria of the study and agreed to participate in the study. After obtaining the ethics committee and institutional permissions, data collection began. Personal Information Form, Psychological Well-Being Scale (PIOS) and Quality Perioperative Nursing Care Scale (KPHBS) were used to collect data. The data were analyzed using descriptive, comparator and correlational statistics in the SPSS 22.0 package program. Preoperative (AS) Psychological Well-Being Scale mean score was 43.68±5.97, postoperative (AS) Psychological Well-Being Scale mean score was 42.48±6.97, and Quality Perioperative Nursing Care Scale total score mean was 122. It was found to be .64±12.42. In terms of education level and information about the type of anesthesia, in the mean scores of PPS-PIO, in the mean of total scores of AS-PIOS according to gender, education level, previous surgery experience, clinic in which the diagnosis was made, and information about the anesthesia applied.