Gain switching analysis of InAs/InP (113) B quantum dot lasers using external optical beam
InAs/InP (113) B kuantum nokta lazerlerin harici optik ışın kullanılarak kazanç anahtarlama analizi
- Tez No: 706187
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Optik haberleşme için, yüksek tepe gücü ve frekansa sahip kısa darbeler kaçınılmaz bir gerekliliktir. Kısa darbeler üretmek için Q-anahtarlama, mod kilitleme ve kazanç anahtarlama yöntemleri olmasına rağmen, daha basit bir şekilde uygulanabildiği için bu çalışmada kazanç anahtarlama yöntemi incelenmiştir. 1.55µm dalga boyundaki yayılım, düşük kayıp ile veri iletimi sağladığından, simülasyon için 1.55µm dalga boyunda ışık yayabilen InAs-InP (113) B kuantum nokta lazer seçilmiştir. Ayrıca, doğrudan ve kademeli gevşeme modelleri için karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Simülasyonda uyarıcı seviyeye harici optik ışın pompalanmış ve tek ve çok nüfuslu hız denklemleri için lazerin uyarıcı seviyesinden 25-40ps genişliğinde, yüksek tepe gücünde kısa darbeler elde edilmiştir. Ayrıca, kazanç anahtarlama ile elde edilen darbelerinin hem tek mod hem de çok nüfuslu simulasyonlar için lazer parametrelerinden güçlü bir şekilde etkilenirken, harici ışın uygulanması durumunda önemli ölçüde etkilenmediği görülmüştür. Sonuçlar, taban seviyenin foton yoğunluğu maksimum değerine ulaştıktan sonra yavaşça düştüğü için çıkış darbelerinin uzun olmasına ve düşük tepe gücüne sahip olmasına neden olduğunu göstermiştir. Diğer yandan, uyarıcı seviyenin foton yoğunluğu maksimum değere ulaştıktan sonra hızlıca düştüğünden daha kısa darbeler verir. Kuantum nokta lazerin uyarıcı seviyesine optik ışın uygulandığında, uyarıcı seviyeden yayınlanan fotonların baskın etkisi nedeniyle, üretilen darbeler kısalır ve yüksek bir tepe gücü elde edilir.
Özet (Çeviri)
For optical data communication, short optical pulses with high peak power are inevitable necessities. Although there are Q-switching, mode locking and gain switching methods to generate short pulses, gain switching method was chosen in this study with the effect of being simpler to obtain short pulses. Since 1.55µm wavelength light gives opportunity to data transmission with low loss, InAs-InP (113) B quantum dot laser which can emit at a wavelength of 1.55µm was chosen to be simulated. Additionally, a comparative analysis was performed for direct and cascade relaxation models. In the simulation, external optical pumping was applied to the excited state and, shorter pulses with a width of 25-40ps and with a high peak power were obtained from the excited state of the laser for single mode and multimode cases. It was also found that the output pulses obtained by gain switching method were not significantly affected by the change in laser parameters in the case of external optical beam application, for both single and multimode simulations, while it was strongly affected by the change in laser parameters in the absence of external optical beam. The results showed that output pulses have long widths and peak power because of the slow decrease in the ground state photon density after the density reaches its maximum value. However, a fast decrease in the excited state photon density after reaching the maximum value yields shorter pulses. When Gaussian optical beam is applied to the excited state of the quantum dot laser, owing to the dominant effect of the excited state transition, the generated pulses become shorter exhibiting a high peak power.