Fe-Co-Cu oksit nanoparçacıklarının çözelti yanma senteziyle üretimi ve süperkapasitör uygulamaları
Synthesis of Fe-Co-Cu oxide nanoparticles by solution combustion synthesis and supercapacitor applications
  1. Tez No: 706207
  2. Yazar: SÜMRAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, tekli metal oksit halindeki demir oksit (Fe3O4), kobalt oksit (Co3O4), bakır oksit (CuO), ikili metal oksit halindeki kobalt ferrit (CoFe2O4), bakır ferrit (CuFe2O4), bakır kobaltit (CuCo2O4) ve üçlü metal oksit halindeki bakır kobalt ferrit (CuCoFe2O4) nanoparçacıkları çözelti yanma sentezi yöntemiyle üretilerek süperkapasitör uygulamaları için elektrot olarak kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Elde edilen nanoparçacıkların fiziksel karakterizasyonu X-Işınları kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çözelti yanma sentezi kullanılarak elde edilen nanoparçacıklar ile iletken bir çamur hazırlanarak nikel köpük üzerine ince bir tabaka şeklinde sürülmüştür. Elde edilen elektrotların süperkapasitif davranışları döngüsel voltametri (CV), galvanostatik şarj/deşarj (GCD) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Süperkapasitörlerin çevrim stabilitesini belirlemek için, galvanostatik şarj/deşarj analizleri belirli bir akım yoğunluğunda (0.5 A/g) ve 3000 döngü boyunca gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen testler sonucunda CuO nanoparçacıkları kullanılarak elde edilen süperkapasitör elektrotunun diğer nanoparçacıklara göre daha yüksek kapasitans gösterildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, single metal oxides iron oxide (Fe3O4), cobalt oxide (Co3O4), copper oxide (CuO), binary metal oxides cobalt ferrite (CoFe2O4), copper ferrite (CuFe2O4), copper cobaltite (CuCo2O4) and ternary metal oxide copper-cobalt ferrite (CuCoFe2O4) nanoparticles which are synthesized by solution combustion synthesis, are prepared to be used as electrodes in supercapacitor applications. Physical characterization of the obtained nanoparticles was carried out using X-ray diffractometry (XRD) and scanning electron microscope (SEM). A conductive slurry was prepared with solution combusted nanoparticles and applied as a thin layer on nickel foam. The supercapacitive behavior of the obtained electrodes was evaluated using cyclic voltammetry (CV), galvanostatic charge/discharge (GCD) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) tests. Galvanostatic charge/discharge analyzes were performed at a current density of 0.5 A/g over 3000 cycles to determine the cyclic stability of the electrodes. The electrochemical tests revealed that the CuO electrodes showed higher capacitance than other nanoparticles.