Glekaprevir/pibrentasvir tedavisi alan kronik hepatit C hastalarında kalıcı viral yanıtın retrospektif analizi
Retrospective analysis of sustained virological response in chronichepatitis C patients undergoing glecaprevir/pibrentasvir treatment
- Tez No: 899431
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu, dekompanse siroz ve hepatoselüler karsinom (HCC) nedeniyle yılda yaklaşık 400 bin ölüme neden olan küresel bir sağlık tehdididir. Günümüzde oral direkt etkili antiviraller (DEA), HCV enfeksiyonu tedavisi için IFN içeren tedavinin yerini almıştır. DEA'ların 2016 yılında kullanılmaya başlanmasının ardından %95 oranında kalıcı viral yanıt oranı sağlanabilmiştir. Glekaprevir/Pibrentasvir (GLE/PİB) ülkemizde 2019'dan bu yana kronik HCV enfeksiyonu tedavisi için kullanılmaktadır. Çalışmamızda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Glekaprevir/Pibrentasvir ile tedavi edilen hastalarda tedavi yanıtını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Tedavisine merkezimizde başlanan 130 hastadan, takipte veri kaybı yaşanan hastaları dışarıda bırakarak 106 hastanın demografik özelliklerini, genotiplerini, sirozu olup olmamasını, tedavi deneyimi olup olmamasını, tedavi öncesi ve sonrası laboratuvar değerleri gibi kalıcı viral yanıtı etkileyebilecek faktörlerini değerlendirdik. Hastalarımızın %66'sı genotip 1b ile, %12'si ise genotip 3 ile enfekteydi ve diğer genotipler daha az sıklıktaydı. 17 hastanın kompanse karaciğer sirozu vardı, siroz tanısı karaciğer görüntülemesi, elastografi, klinik ve laboratuvar bulguları ile konulmuştu. Karaciğer biyopsisi ile siroz tanısı konulan 1 hasta vardı. Hastaların 15'i tedavi deneyimli idi ve bunların da 9'unun daha önce DEA deneyimi vardı. 103 hastada kalıcı viral yanıt sağlandı ve kalıcı viral yanıt oranı %97,20 olarak belirlendi. Tedaviye yanıt alınamayan hastalar tedavi naif, sirozu olmayan ve genotip 1b ile enfekte hastalardı. Tedaviye yanıt ile hastaların özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Çalışmamız; GLE/PİB tedavisinin tüm hasta gruplarında etkili olduğu ve yüksek oranda KVY elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) infection is a global health threat, causing approximately 400,000 deaths annually due to decompensated cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC). Today, oral direct-acting antivirals (DAAs) have replaced IFN-containing therapies for the treatment of HCV infection. Since the introduction of DAAs in 2016, a sustained virological response (SVR) rate of 95% has been achieved. Glecaprevir/Pibrentasvir (GLE/PIB) has been used in our country since 2019 for the treatment of chronic HCV infection. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the treatment response in patients treated with Glecaprevir/Pibrentasvir at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine. In 106 patients out of the 130 whose treatment was initiated at our center, excluding those with incomplete follow-up data, we evaluated the demographic characteristics, genotypes, presence of cirrhosis, treatment experience, pre- and post-treatment laboratory values, which could potentially influence SVR. 66% of our patients were infected with genotype 1b, 12% with genotype 3, and other genotypes were less common. 17 patients had compensated liver cirrhosis, diagnosed through liver imaging, elastography, clinical and laboratory findings. 1 patient was diagnosed with cirrhosis via liver biopsy. 15 patients were treatment-experienced, with 9 of them having prior DAA experience. SVR was achieved in 103 patients, resulting in a SVR rate of 97.20%. The patients who did not achieve a response were treatment- naive, non-cirrhotic, and infected with genotype 1b. There was no statistically significant relationship between treatment response and patient characteristics Our study demonstrates that GLE/PIB treatment is effective in all patient groups, with a high rate of SVR.