Enerji santrallerinin aynı seviyeye getirilmiş maliyet metodu ile karşılaştırılması
Comparison of energy cost power plants by the levelised cost method
- Tez No: 76367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, fosil ve fisil yakıt kullanarak enerji üreten aynı güçteki santrallerin ekonomik yönden karşılaştırılması yapılmıştır. Enerji maliyeti hesapları için Aynı Seviyeye Getirilmiş Maliyet metodu kullanılmıştır. Ayrıca ülkemizdeki mevcut enerji santrallerinin durumu ortaya konularak 21. yüzyılda ülkemizin enerji sorununun çözümü için alternatif güç santralinin seçimi ile enerji maliyet hesaplarının önemi vurgulanmıştır. Ülkemiz enerji sorununa çözüm olabilecek nükleer enerji üretim santralerinin enerji maliyeti açısından alternatif santral olabileceği hesaplar neticesinde ortaya konulmuştur. Yapılan hesaplamalar çizelgeler halinde karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some comparisons have been made between the same capacity power plants which produce the energy by use of fossil and fissile fuels. The Levelised Cost method was used to calculate the energy cost morover. The importance of energy cost calculation and choosing the alternative power plants have been emphisized to solve the energy comsumption problem of our country in twenty first century. The nuclear power plant could be the solution as an alternative power plant for the energy comsuption problem of our country with respect to the energy production cost. The calculations have been also given on the charts comparetively.