Ceza hukukunda görevin yerine getirilmesi
Fulfillment of duty in criminal law
- Tez No: 706303
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Görevin yerine getirilmesi, kamu hukuku usul ve esaslarına tabi bir kişi tarafından ya bir kanun hükmünün doğrudan doğruya somut olaya uygulanması ya da amirin emrinin yerine getirilmesi şeklinde ortaya çıkan bir hukuka uygunluk nedeni olup diğer hukuka uygunluk nedenlerinin sadece bir görünümü varken görevin yerine getirilmesinin, kanunun hükmünün ve amirin emrinin yerine getirilmesi gibi görevin ortaya çıkış şekline göre değişkenlik gösteren ve farklı esasları olan iki görünümü bulunmaktadır. Hukuk normları kişilere yükümlülük getirebileceği gibi bir hak ya da yetki de vermiş olabilir. İnceleme konumuz bakımından önemli olan; hukuk normuyla kişiye bir görev verilmiş ve kullanılan yetkinin de bunla ilişkili olmasıdır. Mesele sadece kanunun izin verdiği durum olarak değerlendirilemez. Kanun ifadesiyle anlaşılması gereken de Türk hukuk düzeni içinde yer alan her türlü normatif düzenlemelerdir. Görevin yerine getirilmesinin diğer bir görünümü, amirin emrinin yerine getirilmesidir. İdarenin 'her türlü görünümüyle' bir kanuna dayanması zorunluluğunu ifade eden kanunilik ilkesi gereğince ancak hukuka-kanuna kısaca normatif düzenlemelere uygun emirler görevin yerine getirilmesi çerçevesinde bir hukuka uygunluk nedeni teşkil edebilir. Amirin hukuka aykırı emirlerinin yerine getirilmesi görevin yerine getirilmesi olarak nitelendirilemez. Kanun hükmünün yerine getirilmesi doğrudan doğruya ast-memur aracılığıyla değil de amirin ya da üst konumunda bulunan kurulun emriyle dolaylı olarak gerçekleştirilmiş olmakta, ast bir icra vasıtası durumuna gelmektedir. Bu görünüm altında görevin yerine getirilmiş olabilmesi için emri veren ile bunun gereğini yerine getirmek durumunda olan arasında kamu hukukundan kaynaklanan bir amir-memur ya da üst-ast ilişkisi, hiyerarşinin bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The fulfillment of the task is due to a person who is subject to the principles of public law or the principles of law or in the case of a law of law that emerged directly to the concrete event or fulfillment of the amirin's command is only a view of the cause of law, the fulfillment of the duty, the provision of the law and the provision of the law. There are two views that are variability and different principles of the task, such as the fulfillment of the supervisor's command. Law norms may have issued obligations to people as well as a right or authority. Review is important in terms of your position; it is a task with the norm of law and the authority used is that it is related to the the point is not only assessed as the case that the law permits. Although the statement is to be understood is all kinds of normative regulations in the Turkish Law. Another appearance of the fulfillment of the task is the fulfillment of the supervisor's command. In accordance with the law of the law that expresses an 'all sorts of appearance' of the administration, but in accordance with the law-law, the ordinances in accordance with normative regulations can be made in accordance with the fulfillment of the task. The fulfillment of the American legal orders cannot be qualified as the fulfillment of the task. The fulfillment of the law is directly carried out directly by the AST-officer, not indirectly with the order of the amirin or the upper position, but the AST is an executive means. Under this view, an amir-officer or top-ast relationship due to the public law should be found between the case in order to fulfill the task to be fulfilled, and the hierarchy of the hierarchy arising from public law.