Memur Hukukunda disiplin soruşturması
  1. Tez No: 73136
  2. Yazar: İRFAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Disiplin Hukuku, kamu ve özel hukuk tüzel kişiliklerinde, tespit edilen amaçlara ulaşılmasını sağlayacak şekilde oluşturulan çalışma ortamını korumak için öngörülen çeşitli müeyyide ve ödüllendirme ve bunların hayata geçirilmesine ilişkin kuralları inceleyen bir hukuk dalıdır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun kapsamının çok geniş olması nedeniyle, birbirinden oldukça farklı, girift ve çeşitli zorluklar taşıyan kamu görevlerinin yerine getirilmesi esnasmda idarece önceden belirlenen kural ve prensiplerin dışına çıkılması görevin ifası yönünde olumsuz etki yapacaktır. İşte bu yüzden işin niteliği ve özelliğine göre bazı kamu kurumlannda çalışan memurlar için farklı yasaklamalar ve fiiller tespit edilmiş olup, bu kurallara uymayan memurlara da fiillerine karşılık verilecek disiplin cezalarının ağırlık derecelerinin değişik olması doğaldır. Ancak bu farklılıkların sistematik bir biçimde düzenlenmesi disiplin hukukumuzun gelişimi için faydalı olacaktır. Devlet Memurları, gördükleri kamu hizmetleri dolayısıyla Devlet memuriyetinin şeref ve itibarına layık tutum ve davranışlar içinde bulunmak, böylece kamunun ve Devletin itibarım korumak ve kollamak zorundadırlar. Bu mecburiyetin sağlanmasında disiplinin önemi ortaya çıkmaktadır, idarenin etkili ve süratli tedbirler alması ile disipline aykırı hareketlerin meydana gelmesi önlenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Disciplinary Law is a branch of law in public and private law corporate bodies which deals with the regulations of translating into life the sanctions and rewards envisaged for the protection of a working medium formed in such a way as to meet the objectives set previously. As the scale of the Law of Civil Service number 657 is very large, overstepping the rules and principles previously set by the administration during the rendering of diverse, complicated and strenuous public services will undoubtedly have negative impect on the performance. Therefore, there are different prohibitions and sanctions on the civil servants depending on the quality of the work they do, the outcome of which is naturally the fact that the gravity of the disciplinary measures to be resorted to in case of an overstepping of rules varies depending on the misdeed. The thing is that regulating in a systematic way these differences will be to the benefit of our disciplinary law. Civil Servant must have conduct, on accunt of the public service they render, compatible, with the perstige and honour of the post they hold and safeguard the prestige of the public and the State. The crucial importance of discipline in the attainment of this obligation makes itself felt openly. The occurrence of misdeeds irreconciliable with general norms of discipline can be prevented with the Administration taking swift and effective measures.