Türkiye'nin göç politikası ve 2011 sonrası Suriyeli kitlesel göçün sosyo-ekonomik etkileri
Turkey's migration policy and the socio-economic effects of Syrian mass migration after 2011
  1. Tez No: 706313
  2. Yazar: MUSTAFA ENES AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KIRIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Göç, en basit anlamıyla bir kişinin veya kişilerin coğrafi olarak yer değiştirme hareketidir. Göç sonrasında göç alan ve göç veren toplumlarda, göç eden kişilerde birtakım olumlu ve olumsuz etkiler yaşanmaktadır. Özellikle kitlesel göç sonrasında göç alan ülkelerde yaşanan toplumsal etkiler dikkat çekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle kuruluşundan günümüze pek çok göç süreci yaşamıştır. Özellikle 2011 tarihinde Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında gerçekleşen kitlesel göç, Türkiye'nin göç tarihinde yaşamış olduğu en yüksek nüfus hareketliliğidir. Türkiye, Suriye'den yaşanan kitlesel göçe yönelik olarak açık kapı politikasıyla günümüzde 3.6 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Nitekim bu yüksek sayıdaki nüfus hareketliliği, Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısına ve Türkiye'ye gelen sığınmacılara etkileri olmuştur. Bu çalışma Türkiye'nin Cumhuriyetin ilanından itibaren günümüze kadar uyguladığı göç politikasının kapsayıcılığını kronolojik olarak değerlendirmektedir. Aynı zamanda 2011 sonrası Suriye'den kitlesel göçün Türkiye'ye sosyo-ekonomik yapısına etkilerini ve sığınmacılar tarafından yaşanan sorunların analizini içermekte ve öneriler getirmektedir. Kitlesel göç sonrasında, Türkiye'de yaşanan sosyo-ekonomik etkilerin ve Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları sorunların çözümü dışlayıcı değil, kapsayıcı, koruyucu ve bütüncül olabileceğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration, in its simplest sense, is the movement of a person or persons to move geographically. There are some positive and negative effects on immigrants and immigrants in post-migration and immigrant societies. Particularly, the social effects experienced in the countries receiving immigration after mass migration draw attention. The Republic of Turkey has experienced many migration processes since its establishment due to its geographical location.The mass migration that took place especially after the civil war in Syria in 2011 is the highest population mobility that Turkey has experienced in the history of migration. Today, Turkey hosts 3.6 million people with its open door policy towards mass migration from Syria. As a matter of fact, this high population mobility has also affected Turkey's socio-economic structure and refugees who took refuge in Turkey. This study chronologically evaluates the inclusiveness of Turkey's immigration policy since the proclamation of the Republic. At the same time, it includes the analysis of the effects of the mass migration from Syria to Turkey after 2011 on the socio-economic structure and the problems experienced by the refugees and offers suggestions. They state that the socio-economic effects experienced in Turkey after the mass migration and the solution to the problems experienced by Syrian refugees can be inclusive, protective and holistic, not exclusionary.