Obez ve NON-obez obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda solunum fonksiyon testi parametrelerinin karşılaştırılması ve CPAP titrasyon başarısı üzerine etkisi
- Tez No: 706347
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZEREN UÇAR HOŞGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) ve obezite ilişkisi günümüzde net olarak ortaya konmuştur. OUAS için etkin tedavi yöntemi olan PAP tedavisi başarısını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar arasında obezite, solunum fonksiyonlarını etkileyerek PAP titrasyon başarısı üzerinde etkili olabilir. Çalışmamızın amacı, obez ve non-obez OUAS tanılı hastalarda solunum fonksiyon testlerinin karşılaştırılması ve CPAP titrasyon başarısı üzerine etkisinin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM 1.01.2019- 31.12.2019 tarihleri arasında hastanemiz uyku merkezinde polisomnografik (PSG) tetkik yapılan 1362 dosya retrospektif olarak incelendi. OUAS tanısı olan ve CPAP titrasyonu yapılan, obezite dışında SFT'de restriksiyona neden olabilecek hastalığı bulunmayan ve obstrüksiyon tespit edilmeyen 132 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar öncelikle CPAP titrasyon başarı durumuna göre iki gruba ayrılarak, demografik özellikler, solunum fonksiyon testi ve polisomnografik bulgular açısından karşılaştırıldılar. Sonrasında çalışma grubu, obez ve non-obez olarak iki gruba ayrılarak demografik veriler, solunum fonksiyon testi ve polisomnografik parametreler açısından incelendi. Obez hasta grubu, ayrıca CPAP başarılı ve başarısız olarak 2 gruba ayrılarak CPAP başarısını etkileyen faktörler yönünden incelendi. BULGULAR Çalışmaya 132 hasta dahil edildi. Hastaların 30'u kadın (%22.7), 102'si erkek (%77.3) idi. Hastaların ortalama yaşı 52±11.3 yıl ve VKİ 34.1±5.7 kg/m² idi. Çalışma grubu CPAP titrasyonu başarılı (%77.2) ve başarısız (%22.7) olarak gruplandırıldığında, gruplar arasında VKİ açısından anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.044). SFT parametreleri değerlendirildiğinde FEV1(lt), FEV1(%), FEV1/FVC, MEF 75, MEF 50 ve MEF 25-75 değerleri açısından anlamlı farklılık izlenmiştir (p=0.048, p=0.04, p=0.04 p=0.01, p=0.02 ve p=0.02 sırasıyla). PSG bulguları yönünden ise iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVES The relationship between obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and obesity has been clearly demonstrated today. There are many factors that affect the success of PAP therapy, which is an effective treatment method for OSAS. Among them, obesity may affect the success of PAP titration by affecting respiratory functions. The aim of our study is to compare pulmonary function tests in obese and non-obese patients with OSAS and to examine the effect on CPAP titration success. METHODS Between 1.01.2019 and 31.12.2019, 1362 files that underwent polysomnographic (PSG) examination in the sleep center of our hospital were reviewed retrospectively. Diagnosed with OSAS and having CPAP titration 132 patients who did not have any disease that could cause restriction in pulmonary function test except obesity and who did not have any obstruction were included in the study. First of all, patients were divided into two groups according to their CPAP titration success and compared in terms of demographic characteristics, pulmonary function test, and polysomnographic findings. Afterwards, the study group was divided into two groups as obese and non-obese, and they were examined in terms of demographic data, pulmonary function test, and polysomnographic parameters. The obese patient group was also divided into 2 groups as CPAP successful and unsuccessful, and the factors affecting CPAP success were examined. RESULTS 132 patients were included in the study. 30 patients (22.7%) were female and 102 patients (77.3%) were male. The mean age of the patients was 52±11.3 years and BMI was 34.1±5.7 kg/m². When the study group was grouped as successful or unsuccessful CPAP titration, a significant difference was found between the groups in terms of BMI (p=0.044). When pulmonary function test parameters were evaluated, a significant difference was observed in terms of FEV1(lt), FEV1(%), FEV1/FVC, MEF 75, MEF 50, and MEF 25-75 values. (p=0.048, p=0.04, p=0.04 p=0.01, p=0.02 and p=0.02 respectively). There was no significant difference between the two groups in terms of PSG findings.