Doku genişletme (Tissue expansion) tekniğinin deri lenf akımı ve lenfatikler üzerine etkileri
The Effects of tissue expansion on skin lymph flow and lymphatics
  1. Tez No: 70641
  2. Yazar: ALİ RIZA ERÇÖÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RIZA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Genişletilen deri ve dokuda meydana gelen histomorfolojik, fizyolojik ve biyomekanik değişiklikler yıllarca yoğun bir şekilde araştırılmıştır. Bu çalışmada, doku genişletme işlemi esnasında deri lenf akımı ve lenfatiklerin etkilenip etkilenmediğini araştırmayı ve derinin farklı kanlanma paterninin (random ve aksiyal patern) lenf akımı üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Toplam 24 tavşanda, deri lenf akımı Tc m-dekstran lenfosintigrafisi ile kantitatif olarak değerlendirildi ve dermal lenfatiklerdeki yapısal değişiklikler histolojik olarak incelendi. Lenfosintigrafık sonuçlar lenf akımının doku genişletici yerleştirildikten sonra genişletme uygulanan ve uygulanmayan (kontrol) deride belirgin olarak azaldığını gösterdi. Histolojik olarak normal deri ile karşılaştırıldığında, hem genişletilen hem de genişletilmeyen (kontrol) deride belirgin lenfatik distansiyon meydana geldiğini, buna karşın lenfatiklerin sayısında kantitatif olarak herhangi bir farklılık olmadığını saptadık. Doku genişleci yerleştirildikten sonra genişletme uygulanan ve uygulanmayan (kontrol) derinin subdermal kapsül dokusunda herhangi bir lenfatik kapillere rastlanmadı. Elde ettiğimiz bu sonuçlar lenfostazın obstrüktif (mekanik) etiyolojiye bağlı olarak geliştiğini, genişletme işleminden bağımsız olarak doku genişletici ve sonrasında oluşan kapsüler doku oluşumunun lenf akımını azalttığını ve yeni lenfatik oluşumunu önlediğini göstermektedir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Histomorphological, physiological and biomechanical changes of the skin and tissue that are being expanded have been extensively studied in the past. The purpose of this study was to investigate whether the skin lymph flow and lymphatics may be influenced during tissue expansion, and also to study different pattern of vascular supply of skin (i.e. random and axial pattern) on lymph flow during tissue expansion. The skin lymph flow was quantitatively assessed by Tc9 m-dextran lymphoscintigraphy, and the structure of dermal lymphatics was evaluated by histological examination in 24 rabbits. Lymphoscintigraphic results showed that lymph flow is significantly reduced both in expanded and non-expanded (sham-operated) skin. Histologically, we saw widespread lymphatic distension in both expanded and non-expanded (sham-operated) skin. There were no quantitative differences in the number of lymphatic vessels compared with normal skin. We did not see any lymphatic capillaries in the subdermal capsule of either expanded or non-expanded (sham-operated) skin. These results show that lymphostasis has an obstructive (mechanical) etiology, and the tissue expander and capsular tissue formation reduces the lymph flow regardless of expansion and interferes with the formation of new lymphatic vessels. 38