Tavşan gastroknemius kasının denervasyonu sonrası değişik nörotizasyon tekniklerinin reinnervasyonda etkisi: Deneysel çalışma
The Effect of various neurotisation techniques on the fate of reinnervation after denervation of gastrocnemius muscle in rabbits
- Tez No: 70642
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YORMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Değişik nedenlerden kaynaklanan sinir yaralanmalarında nörorafi veya sinir greftleri ile fonksiyonel düzelme sağlanamayacaksa, proksimal veya distal sinir güdüğünün olmadığı siniri yaralanması varsa, sinir implantasyonu ile nörotizasyon yapılarak kasın reinnervasyonu sağlanabilir. Bu çalışmada, direkt nörotizasyon tekniklerinden hangisinin daha üstün reinnervasyon sağladığını araştırdık. Beyaz Yeni Zelanda tavşanları üzerinde yaptığımız çalışmada, bir kontrol üç de deney grubu olmak üzere onar tavşan içeren dört grup oluşturduk. Kontrol grubunda (Grup I), gastroknemius kasının motor sinirine dokunmadan sadece cerrahi diseksiyon yaptık. Birinci deney grubu olan direkt nörotizasyon grubunda (Grup II), gastroknemius kasının motor siniri olan tibial siniri kesip, peroneal siniri fasiküllerine ayırıp, gastroknemius kasının anöral bölgesi olan lateral başına gömdük. İkinci deney grubu olan dual nörotizasyon grubunda (Grup III), tibial siniri kesip, nörorafi yaparken, peroneal siniri de kasın lateral başına gömdük. Üçüncü deney grubu olan hipemörotizasyon grubunda (Grup IV), tibial siniri kesmeden peroneal siniri kasın lateral başına gömdük. Beş ay sonra bütün gruplarda, kasın ağırlığı, çevre uzunluğu; elektromyografı bulguları olan polifazik potansiyel, geç komponent ve birleşik kas aksiyon potansiyeli;“twitch”ve tetanik kasılmalarda kas kontraksiyonu güç ve zaman parametreleri; histopatolojik değerlendirme için toluidin mavisi, Bielschoski tekniği ile motor plak sayımı ve elektron mikroskopisi yaptık. Bulgularda, nörotizasyon gruplarının hepsinde de fonksiyonel düzelme elde ederken; dual nörotizasyonun kasın fonksiyonu yönünden değerli olan tetanik kasılmalarda gerimi anlamlı bir şekilde arttırdığını ve hipemörotizasyon grubunda da implante edilen sinirle fonksiyon sağlandığını ortaya koyduk. Sonuç olarak, bu deneysel çalışmada yaptığımız değerlendirmeye göre; periferiferik sinir yaralanmalarında, nörorafi veya sinir grefti ile onarımın mümkün olmadığı, proksimal veya distal sinir güdüğünün bulunamadığı durumlarda direkt ve dual nörotizasyon tekniğinin etkin ve geçerli bir cerrahi girişim olabileceğini ve bu iki teknik arasında üstünlük olmadığını; serbest kas flebi ile fonksiyonel rekonstrüksiyon yapmak için, kasın kendi sinirini koruyup başka bir sinirle innervasyon sağlayarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY In nerve injuries which are resulted from various causes, if it is impossible to provide reinnervation of muscle by using neurorraphy and nerve grafting technique, if the proximal and distal stumps could not be found, reinnervation can be provided by the use of neurotization, directly implanting motor nerve into muscle. In this study, we searched which neurotization technique is better. In this experimental study, a total of 40 white New Zealland rabbits were used and four groups in which 10 rabbits were exist were prepared. In the control group (Group I) only surgical incision and surgical exposure were done without any injury to nerves. In the first experimental group, direct neurotization group (Group II), tibial nerve, motor supply to gastrocnemius muscle were ligated, and peroneal nerve which had been already divided into its own fascicles was implanted into the lateral head of gastrocnemius muscle - aneural zone. In the second experimental group, dual neurotization group (Group III), tibial nerve was ligated, re- anastomosed and fascicles of peroneal nerve were implanted into lateral head of gastrocnemius muscle. In the last experimental group, hyperneurotization group (Group IV), fascicles of peroneal nerve were implanted into lateral head of gastrocnemius by preserving tibial nerve. Five months later, in all four groups, weight, circumferential length of gastrocnemius muscles was measured; electromyographic findings of gastrocnemius muscle, such as, polyphasic potentials, delayed potentials, and action potentials were evaluated; single twitch and tetanic tension and time parameters of gastrocnemius muscle were evaluated; and histopathological examination were achieved under light microscopy (toluidine blue and Bielschowski's staining technique) and electron microscopy. It was found out that functional improvement was observed in all neurotization groups, that tetanic tension which was a unique property in muscle function was significantly increased in dual neurotization group, and that funtional improvement was provided by implanted peroneal nerve. As a result, in this study, we conclude that direct and dual neurotization techniques are the effective and current technique in peripheral nerve injuries of which it is not possible to use neurorraphy and nerve grafting, and of which one of the proximal and distal stump can not be found; and that there is no superiority among these techniques; that donor muscle which are previously innervated by a foreign motor nerve, protecting its own motor supply, are used for reconstruction. 48