Kahramanmaraş göçmen kampında yaşayan 15-49 yaş evli suriyeli kadınların doğurganlık özellikleri ve aile planlaması yöntemlerini kullanma durumu
Fertility characteristics and contraceptive use of 15-49 YEARS old married syrian women living in kahramanmaras refugee camp
- Tez No: 706559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada, 15-49 yaş evli Suriyeli göçmen kadınların aile planlaması yöntem kullanma durumu ve doğuganlık özelliklerini belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma tanımlayıcı tipte kesitsel bir anket çalışmasıdır. Mart-Haziran 2021 tarihleri arasında Suriyeli göçmen kampındaki 15-49 yaş evli kadınlar arasında yapılmıştır. Kahramanmaraş İl Göç İdaresi'nin kayıt sistemine göre çalışmanın evreni 15-49 yaş evli 1856 kadın olup toplam 323 Suriyeli kadın örnekleme alınmıştır. Araştırma ile ilgili etik kurul kararı ve gerekli idari izinler alınmıştır. Anket, literatür taranarak oluşturulmuş olup Türkçe ve Arapça dillerinde hazırlanmış ve yüz yüze görüşme tekniği ile tercümanlar eşliğinde uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan toplam 323 Suriyeli göçmen kadının yaş ortalaması 34,00±8,07'dir. Kadınların %33,1'i ilkokul mezunudur ve %17,9'u lise ve üzeri eğitim almıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to determine the use of family planning method and fertility characteristics of married Syrian immigrant women aged 15-49. MATERIALS AND METHODS: This research is a descriptive cross-sectional survey study. It was conducted in a Syrian refugee camp between March-June 2021 among married women aged 15-49. According to the registration system of Kahramanmaraş Provincial Immigration Administration, the population of the study was 1856 married women aged 15-49, and a total of 323 Syrian women were sampled. Ethics committee approval regarding the research and necessary administrative permissions were obtained. The questionnaire was created by scanning the literature, translated into Turkish and Arabic languages, and applied with face-to-face interview technique in the presence of translators. RESULTS: The mean age of 323 Syrian migrant women participating in the study is 34.00±8.07. Thirty three point one percent of women are primary school graduates and 17.9% of them have completed high school or higher education.