Okul öncesi şarkı dağarcığının değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
Investigation of the pre-school song repertoire in the context of values education
  1. Tez No: 706560
  2. Yazar: ASLI ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Okul öncesi dönemde verilecek değerler eğitimi, çocukların kişilik gelişimi ve topluma yararlı bireyler olmaları bakımından önemli görülmektedir. Değerler eğitiminde farklı yöntemler kullanıldığı ve çocuk şarkılarının da bu konuda etkin araçlar olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu araştırma, çocuk şarkıları kitaplarında değerlerin ele alınma durumunu ve değerlerin ne yoğunlukta yer aldığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada çalışma grubu olarak, amaçlı örnekleme yönteminden ölçüt örnekleme ile belirlenen 2007-2020 yılları arası içeriğinde okul öncesi/anaokulu ibaresi ya da okul öncesi dönem yaş grubu bilgisi belirtilmiş ve ulaşılabilen çocuk şarkıları kitapları seçilmiştir. Yöntem olarak nitel bir yaklaşımla tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırma kapsamına alınan 9 kitaptan 2 tanesinde herhangi bir referans değere rastlanmamakla birlikte diğer kitapların her birinde en fazla“Sevgi”değerinin yer aldığı saptanmıştır. Bu değer kitapların tümünde toplam 42 yoğunluğa sahiptir. Yine yoğunluk açısından bakıldığında bunu 19'ar yoğunlukla“Sorumluluk”ve“Saygı”değerleri takip etmektedir. Araştırmada en az kitapta tespit edilen değerler“Arkadaşlık”ve“Dürüstlük”2'şer kitapta,“İşbirliği”ve“Hoşgörü”ise 1'er kitapta tespit edilmiştir. Yoğunluk bakımından“Hoşgörü”değeri yalnızca 1 şarkıda yer almaktadır. Sonuç olarak, araştırmada ele alınan kitapların, okul öncesi değerler eğitiminde özellikle“Sevgi”,“Sorumluluk”ve“Saygı”değerlerini yüksek oranda içermeleri bakımından zengin kaynaklar olduğu görülmektedir. Buna karşın değerlerin yeterince ele alınmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Values education in the pre-school period is considered important in terms of the personality development of children and their being beneficial individuals to society. Studies have shown that different methods are used in values education and children's songs are effective tools in this regard. This research was carried out to determine the status and density of the values in children's songbooks. In the research, preschool/kindergarten or preschool age group information was expressed and accessible children's songbooks were selected as the study group with the content determined by criterion sampling from the purposeful sampling method. As a method, the thematic analysis method was used with a qualitative approach. According to the findings, although no reference value was found in 2 of the 9 books included in the research, it was determined that the most“Love”value was found in each of the other books.This value has a total density of 42 in all of the books. Again, in terms of density, this is followed by the values of“Responsibility”and“Respect”with a density of 19 each.In the research, the values determined at least in the book were“Friendship”and“Honesty”in 2 each book, and“Cooperation”and“Tolerance”in 1 each book each. In terms of intensity, the“Tolerance”value is included in only 1 song. As a result, it is seen that the books discussed in the research are rich sources in terms of including especially the values of“Love”,“Responsibility”and“Respect”in preschool values education. However, it has been determined that the values are not adequately addressed.