Kronik tonsillitte MIR-520D-5P, SMURF1 ve SMURF2 genlerinin moleküler ve in silico analizi
Molecular and in silico analysis of MIR-520D-5P, SMURF1 and SMURF2 genes in chronic tonsillitis
  1. Tez No: 951841
  2. Yazar: MURAT CENİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA EDGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çocukluk çağının en yaygın kulak burun boğaz rahatsızlıklarından olan tonsil hastalıkları, tonsil hipertrofisi ve rekürren tonsillit şeklinde görülür. Tonsil hipertrofisi, tonsillerin uyku ve beslenme sorunlarına yol açan anormal büyümesiyken, rekürren tonsillit sık tekrarlayan enfeksiyon ataklarını ifade eder. Her iki durumun etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış, ancak patofizyolojilerinde inflamasyon ve bağışıklık yanıtı merkezi rol oynamaktadır. Dönüştürücü büyüme faktörü-β (TGF-β), immünolojik toleransta ve inflamatuvar yanıtlarda kompleks etkilere sahip önemli bir sitokindir. TGF-β sinyal yolunun negatif düzenleyicileri olan SMAD ubikitinasyon düzenleyici faktör (SMURF) genleri (SMURF1 ve SMURF2), TGF-β reseptörleri ve SMAD proteinleri aracılığıyla sinyal iletimini modüle eder. Gen ekspresyonunun epigenetik düzenleyicileri olan mikroRNA'lar (miRNA'lar), tonsillit gibi hastalıklarda potansiyel biyobelirteçlerdir. miR-520d-5p'nin ise SMURF1 ve SMURF2 genlerinin olası hedefi olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, adenotonsiller hipertrofi ve kronik tonsillit nedeniyle opere edilen hastalardan alınan tonsil dokuları incelenerek SMURF1, SMURF2 genlerinin ve miR-520d-5p'nin moleküler ve in silico analizleri yapılmıştır. Genlerin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) ile belirlenmiştir. SMURF1 ve SMURF2 geninin etkileşimde olduğu genler ile miR-520d-5p'nin gen ontoloji (GO) ve yolak analizleri in silico araçlarla gerçekleştirilmiştir. Rekürren tonsillit grubunda, tonsil hipertrofisi grubuna kıyasla, SMURF1 ve miR-520d-5p ekspresyon düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (sırasıyla p=0.032 ve p=0.038). SMURF2 geninde ise anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0.512). In silico analizler, SMURF1 ve SMURF2 genlerinin 12 genle etkileşimde olduğunu, özellikle SMAD1, SMAD5 ve SMAD6 gibi TGF-β sinyal yoluna ait düzenleyici proteinlerle güçlü etkileşimler sergilediğini göstermiştir. miR-520d-5p'nin tonsillit patogenezinde rol oynayan birden fazla biyolojik süreç ve sinyal yolağına dahil olduğu, öne çıkan yolağın ise TGF-β sinyal yolağı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tonsil diseases, which are the most common ear, nose and throat disorders of childhood, are seen in the form of tonsil hypertrophy and recurrent tonsillitis. Tonsil hypertrophy is the abnormal enlargement of the tonsils that leads to sleep and feeding problems, while recurrent tonsillitis refers to frequently recurrent infection attacks. The etiology of both conditions has not been fully elucidated, but inflammation and immune response play a central role in their pathophysiology. Transforming growth factor-β (TGF-β) is an important cytokine with complex effects in immunological tolerance and inflammatory responses. SMAD ubiquitination regulatory factor (SMURF) genes (SMURF1 and SMURF2), which are negative regulators of the TGF-β signaling pathway, modulate signal transduction through TGF-β receptors and SMAD proteins. MicroRNAs (miRNAs), which are epigenetic regulators of gene expression, are potential biomarkers in diseases such as tonsillitis. miR-520d-5p was identified as a possible target of SMURF1 and SMURF2 genes. In this study, tonsil tissues taken from patients who were operated for adenotonsillar hypertrophy and chronic tonsillitis were examined and molecular and in silico analyses of SMURF1, SMURF2 genes and miR-520d-5p were performed. Expression levels of the genes were determined by real-time polymerase chain reaction (RT-qPCR). Gene ontology (GO) and pathway analyses of the genes with which SMURF1 and SMURF2 genes interact and miR-520d-5p were performed by in silico tools. The expression levels of SMURF1 and miR-520d-5p were found to be statistically significant in the recurrent tonsillitis group compared to the tonsillar hypertrophy group (p=0.032 and p=0.038, respectively). No significant difference was observed in the SMURF2 gene (p=0.512). In silico analyses showed that SMURF1 and SMURF2 genes interacted with 12 genes, especially with regulatory proteins of the TGF-β signaling pathway, such as SMAD1, SMAD5 and SMAD6. It was determined that miR-520d-5p was involved in multiple biological processes and signaling pathways that play a role in the pathogenesis of tonsillitis, with the prominent pathway being the TGF-β signaling pathway.