The legal regime of Islands of Abu Musa and Greater and Lesser Tunb in the Persian Gulf under UNCLOS
Abu Musa ve Büyük&Küçük Tunb Adalarının UNCLOS çerçevesinde hukuki rejimi
- Tez No: 706612
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEMUNI-ODEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Basra Körfezi'ndeki en sansasyonel konulardan biri, Abu Musa, Büyük ve Küçük Tunb adaları konusudur ve BAE'nin bu adaların kendisine ait sanmasıdır. Bu adaların jeopolitik rolü ve İran'ın iç su rejimlerinin kapsamı üzerindeki etkilerinin yanı sıra, sağlam hukuki ve tarihi kanıtlara göre, egemenlik ve sınırlandırma konuları, boyutlara göre tam, eksiksiz ve teknik olarak incelenmiştir. Bu kapsamda tezin amacı, uluslararası hukuk çerçevesinde somut delil olmaktır. Tez, İran'a ait bu adaların tarihi ve hukuki kayıtlarını incelemekte ve BAE'nin yanlış hamlelerini kritik sebeplere dayanarak reddetmektedir. Bu tezin doğası hukuki ve tarihi olup, tüm hukuki ve tarihi delilleri tartışmaktadır. Sonuç olarak tarihi ve hukuki açıdan İran'ın Basra Körfezi'ndeki üç ada (Ebu Musa, Büyük ve Küçük Tunb) üzerindeki egemenliği kesindir ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde sağlam hukuki delillere dayanmaktadır. Tez, uluslararası teamül hukuku ve devlet uygulamalarına göre belirlenen egemenlik konusuna ek olarak, adalara ilişkin sınırlandırma konularını ve özellikle yarı kapalı denizdeki statülerini de ele almaktadır. Ayrıca, Körfez'deki sorunların çözülmesi halinde ortaya çıkacak olası senaryolarda açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most sensational issues in the Persian Gulf is the issue of the three Islands of Abu Musa, Greater and Lesser Tunb and the false UAE's believe that these islands belong to her. According to solid legal and historical evidences, as well as, the geopolitical role of these islands and their impact on the extent of Iran's internal water regimes, the sovereignty and boundary delimitation issues have been precisely, thoroughly, and technically examined with respect to the dimensions of legal and historical affiliation of these islands belonging to Iran and its possible median line as the result of it. Therefore, the purpose of thesis is solid evidence within the framework of international laws. The thesis examines the historical and legal records of these islands belonging to Iran and rejects the false reasons of the UAE based on the critical reasons. The nature of this thesis is legal and historical, and it discusses all legal matters and historical evidences. Consequently, from historical, and legal point of view, Iran's sovereignty over the three islands of the Persian Gulf (Abu Musa, Greater and Lesser Tunb) is therefore, certain and leaves no room to doubt, and it has been determined according to solid legal evidences and historical documents. In addition to the sovereignty issue which has been resolved according to customary international law and state practice, thesis, also deals with the delimitation issues regarding islands and in particular, their status in a semi-enclosed sea. Assuming that the sovereignty dispute in the Gulf is solved the possible scenarios are explained.