Patatesin (Solanum tuberosum) abiyotik stres tepki mekanizmasındaki MAPK sinyal iletim ağı
MAPK signal transduction network in response to abiotic stress in potato (Solanum tuberosum)
- Tez No: 706619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Abiyotik stres, tüm bitkilerde olduğu gibi patates içinde önemli verim kayıplarına sebep olmaktadır. Evrimsel olarak korunan ve abiotik stres tepki mekanizmasında da çok önemli bir yere sahip olan MAPK sinyal ağı birçok bitkide çalışılmasına rağmen patates ile ilgili sınırlı çalışma mevcuttur. Tez kapsamında, 1) abiyotik stres ile ilişkili StMAPK'ler belirlenmiş, 2) miRNA'lar ile etkileşimleri ve 3) transkripsyon faktörleri ile etkileşimleri in-siliko olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 4 adet yüksek sıcaklık, 3 adet tuz ve 4 adet kuraklık stresi tepki mekanizmasında görevli muhtemel MAPK sinyal ağı tespit edilmiştir. StMAPKKK16-1/2/3/4/5/6, StRaf1, StMAPKKK4-1/2, StMAPKKK21-1/2, StMKK3-2, StMKK5, StMKK9, StMPK3-2, StMPK4-2, StMPK8-3, StMPK9-2, StMPK16-2, StMPK19-4 ve StbHLH (PGSC0003DMP400016023)'in patates abiyotik stres tepki mekanizmasında aktif görev aldığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar ile abiyotik stres tepkisinde MAPK sinyal ağı in siliko olarak aydınlatılmıştır. Bu çalışma doğrultusunda elde edilen çıktıların ileride deneysel olarak kanıtlanmasıyla, abiyotik stres tepki mekanizması için oldukça önemli olan MAPK sinyal iletim ağı kesin olarak aydınlatılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
As in all plants, abiotic stress causes significant yield losses in the potato plant. Although the MAPK signaling network, which is evolutionarily conserved and has a crucial place in the abiotic stress response mechanism, has been studied in many plants, there are limited studies on MAPK signaling network in potato under abiotic stress conditions.In this study, 1) the differential gene expressions of StMAPKs associated with abiotic stress responses, 2) their interactions with miRNAs, and 3) interactions with transcription factors were investigated in-silico. According to the results obtained; A probable MAPK signal network involved in 4 high temperature, 3 salt and 4 drought stress response mechanisms has been identified. StMAPKKK16-1/2/3/4/5/6, StRaf1, StMAPKKK4-1/2, StMAPKKK21-1/2, StMKK3-2, StMKK5, StMKK9, StMPK3-2, StMPK4-2, StMPK8-3, StMPK9-2, StMPK16-2, StMPK19-4 and StbHLH (PGSC0003DMP400016023) were found to take an active role in the potato abiotic stress response mechanism. With the results obtained, the MAPK signal network in the abiotic stress response was elucidated through in silico analysis. With future experimental proof of the outputs, the MAPK signal transduction network, beeing essential for the abiotic stress response mechanism will be clearly elucidated.