İş sağlığı ve güvenliği öğrencilerinin eğitim memnuniyet ve beklentilerinin incelenmesi
A research on the education satisfaction and expectations of occupational health and safety students
- Tez No: 706652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAĞIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; iş sağlığı ve güvenliği öğrencilerinin yaşam amaçlarını, eğitsel hedeflerini, üniversite öğreniminden beklentilerini ve öğrenim gördükleri bölüme ilişkin memnuniyet durumlarını ortaya koymaktır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin amacı ise teoride ve uygulamada çağdaş dünya koşulları ile uyumlu, yenilikçi bir eğitim sistemiyle nitelikli kişiler, öğrenciler yetiştirmek olmalıdır. Bu eğitimler sayesinde öğrencilerin, iş sahasında çalışma ve araştırma yapabilmesi aynı zamanda aktif olması sağlanmalıdır. Gelişen teknoloji ve bilgiler yakından takip edilerek eğitimlerin içerikleri, sunumları güncellenmeli, eğitime yansıtılmalıdır. Bu doğrultuda iş sağlığı ve güvenliğini meslek olarak benimsemiş kişilerin eğitimleri üzerinde durulmalı ve gelecekte iş hayatına atılacak olan bu kişilerin eğitimleri çağdaş eğitim metotlarıyla desteklenmelidir. Veri toplama aracı olarak literatür taraması ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma sürecinde konuyla ilgili birçok kaynak ve bu konuda yapılmış araştırmalar incelenerek araştırma projelendirilmiş ve veri toplama aracı geliştirilmiştir. Öğrenciler için hazırlanmış olan anket formu; birinci bölümde, genel veriler 6 soru, ikinci bölümde iş sağlığı ve güvenliği hakkında öğrencilerin memnuniyet durumu 25 soru, üçüncü bölüm öğrencilerin beklentilerine yönelik 12 soru, dördüncü bölümde ise iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri hakkında görüşlerini almaya yönelik açık uçlu soru yer almaktadır. Anket formu toplam 44 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini devlet ve vakıf üniversitelerinde iş sağlığı ve güvenliği programlarında eğitime devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Elde edilen bilgiler tablolar ve program hakkında öğrencilerin görüşlerini saptamak amacıyla verilerin frekansları ve yüzdelik dilimleri halinde verilmiştir. Bu çalışma ile iş sağlığı ve güvenliğinde okuyan öğrencilerinin görüşleri alınarak, iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin sorunları üzerinde yoğunlaşarak, olması gereken yeni eğitim teknikleri ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; a research is conducted on the students of occupational health and safety program, and it is aimed to determine their life goals, educational goals, expectation regarding the university education, and their satisfaction level with the program. The purpose of occupational health and safety education should be to bring up qualified individuals or students through an innovative education system consistent with the theory and practice of contemporary world conditions. This education should enable students to study and research in the job market, and should also ensure their participation. Education materials and resources should be kept up to date by introducing the developing technologies and new information. In this context, emphasis should be put on the education of the people who practice occupational health and safety as a profession, and this training should be supported by modern teaching methods. Literature review and survey technique are used as the data collection tools. During the research, after many resources and research on the subject are examined, the research is designed as a project and the data collection tool is developed. The questionnaire contains 6 questions about general data in the first section, 25 questions about satisfaction level of students regarding occupational health and safety program in the second section, 12 questions on students' expectations in the third section, and lastly it contains open-ended questions on occupational health and safety education in the fourth section. There are a total of 44 questions in the questionnaire. The population of the study consists of occupational health and safety program students in private and public universities. Findings are summarized in tables as frequencies and percentages to present views of the students about the program. In this study, it is aimed to focus on the problems of occupational health and safety education, and to propose new training techniques in consultation with occupational health and safety students.