Lenfödem değerlendirmesinde farklı yöntemlerin etkinliğinin araştırılması
İnvestigation of the efficiency of different methods in the assessment of lymphedema
- Tez No: 706683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın amacı; objektif ölçüm yöntemlerinden, dokudaki sertlik miktarını belirlemede kullanılan myoton cihazının ve sıkça kullanılan yöntem olan mezura ile ölçüm yöntemlerinin lenfödem miktarını belirlemedeki etkinliğini değerlendirmekti. Lenfödem tanılı 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların kişisel bilgileri, palpasyon ve inspeksiyon bulguları bir sosyodemografik veri formuna kaydedildi. Ağrı değerlendirmesinde Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Yaşam kalitesi LYMQOL-Kol ve LYMQOOL-Bacak Ölçekleri ile değerlendirildi. Hastaların etkilenen ve sağlıklı ekstremitelerine mezura ile referans noktalardan 10 cm aralıklarla çevre ölçümü ve myoton ölçümleri yapıldı. Çevre ölçüm değerleri Frustum formülü kullanılarak hacim ölçülerine çevrildi. Değerlendirmeler sonucunda katılımcıların ağrı şiddeti ortalamaları VAS'a göre 1,59±2,43 olarak bulundu. Çevre ölçümü ve Frustum hacim hesaplamalarında, etkilenen taraf ve sağlıklı taraf arasında tüm seviyelerde anlamlı fark bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of study; is to evaluate the effectiveness of the myoton device is used to determine the amount of hardness tissue and the tape measurement, which is a frequently used method, in determining the amount of lymphedema. Personal informations, palpation and inspection findings of all 54 patients with lymphedema were recorded in sociodemographic data form. Visual Analogue Scale (VAS) was used for pain assessment. Quality of life was evaluated with the LYMQOL-Arm and LYMQOL-Leg. Circumference and myotone measurements were made with tape measure at 10 cm intervals from the reference points on both extremities of the patients. Circumference values were converted to volume measurements using the Frustum formula. As a result, the mean pain intensity of participants was found to be 1.59±2.43 on VAS. In tape measurements and Frustum volume calculations, while significant difference was observed at all levels between the affected and healthy side (p0,05).