Gençlik merkezlerinde sportif faaliyetlere katılan bireylerin hizmet algısı ve yaşam tatmini düzeyleri (Serhat illeri örneği).
Service perception and life satisfa of individuals participating in sports activities in youth centers (Example of serhat provinces).
  1. Tez No: 706682
  2. Yazar: ŞAHİN AKSARAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Gençlik Merkezlerinde sportif faaliyetlere katılan bireylerin hizmet algısı ve yaşam tatmini düzeylerini incelemektir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 yıllarında Kars, Ardahan ve Iğdır illerinde bulunan Gençlik Merkezlerine üyebireyler, örneklemi ise araştırmaya gönüllü katılan toplam 563 (279 kadın, 284erkek)katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma grubundaki bireyleri % 29.5‟i Iğdır, % 41.2‟si Kars, % 29.3‟ü Ardahan iline ait gençlik merkezlerine üye olan katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümünde Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen, Bekmezci ve Mert (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan yaşam tatmini ölçeği, üçünçü bölümündeise Rust ve Oliver (1994) tarafından geliştirilen, Aycan (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan Gençlik Merkezlerinde Algılanan Hizmet Kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Yaşam tatmini ölçeği tek boyut ve 5 maddeden, Gençlik Merkezlerinde Algılanan Hizmet Kalitesi ölçeği“Fiziksel Çevre Kalitesi”,“Etkileşim Kalitesi”ve“Çıktı Kalitesi”olmak üzere üç alt boyut ve 23 maddeden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda bireylerin hizmet kalitesi ölçeğinin alt boyutları(fiziksel çevre, etkileşim kalitesi ve çıktı kalitesi) ile medeni durumları, yaşadıkları il ve gelir durumları arasında, yaşam tatmini ölçeği ile eğitim değişkeni, gelir durumları ve yaşadıkları il değişkenleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the service perception and life satisfaction levels of individuals participating in sports activities in Youth Centers. The population of the research consists of individuals who are members of Youth Centers in Kars, Ardahan and Iğdır provinces in 2019-2020, and the sample consists of a total of 563 (279 female, 284 male) participants who voluntarily participated in the research. The individuals in the study group are 29.5% of the participants who are members of the youth centers of the province of Iğdır, 41.2% of Kars, and 29.3% of the province of Ardahan. In the first part of the study, a personal information form was used to determine demographic variables. In the second part, Diener, Emmons, Larsen and Griffin, (1985) and adapted into Turkish by Bekmezci, and Mert, (2018), and in the third part, Perceived Service Quality in Youth Centers developed by Rust and Oliver (1994) and adapted into Turkish by Aycan (2005). scale was used. The life satisfaction scale consists of one dimension and 5 items, while the Perceived Service Quality in Youth Centers scale consists of three sub-dimensions as“Physical Environment Quality”,“Interaction Quality”and“Output Quality”and 23 items. As a result of the research, a significant difference was found between the subdimensions of the service quality scale (physical environment, interaction quality and output quality) and their marital status, province and income status, between life satisfaction scale and education variable, income status and province where they live.