Farklı düzeylerdeki dil görevlerinde kekemeliği olan ve olmayan çocukların dil becerileri ve akıcılıklarının karşılaştırılması
Comparison of language skills and fluency of children with and without stuttering at different levels of language tasks
- Tez No: 706698
 - Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAVİŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
u çalışmada 3-7 yaş arasında 51 kekemeliği olan ve 144 kekemeliği olmayan çocuğun farklı düzeylerdeki dil görevlerinde akıcılık ve dil becerileri karşılaştırılmıştır. Her iki gruba hızlı resim adlandırma, cümle tekrarı, yapılandırılmış sohbet ve hikâye anlatma görevleri uygulanmıştır. Ayrıca, kekemeliği olan çocukların ailelerine çocuğun konuşma akıcılığını ve akıcısızlıkların etkilerini değerlendirdikleri gözlem formu verilmiştir. Araştırmanın sonuçları kekemeliği olan çocukların beklenildiği üzere tüm dil görevlerinde anlamlı derecede daha fazla akıcısızlık yaptıklarını; en fazla hikâye anlatma, sonrasında sırasıyla yapılandırılmış sohbet, cümle tekrarı ve hızlı resim adlandırma görevlerinde takıldıklarını göstermektedir. Dil becerileri açısından incelendiğinde, kekemeliği olan çocukların toplam dil becerileri performansı ile hızlı resim adlandırma, cümle tekrarı ve hikâye anlatım görevleri performansları kekemeliği olmayan çocuklardan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Dil becerileri yaş gruplarına göre karşılaştırıldığında 5 yaş hariç tüm yaş gruplarında iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. 5 yaş grubunda kekemeliği olan çocukların toplam ve hikâye anlatma dil becerileri performanslarının anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the fluency and language skills of 3-7 year-old children in rapid picture naming, sentence repetition, structured conversation, and narration tasks were compared. The participants were 51 children with stuttering (CWS) and 144 children without stuttering (CWNS). In addition, an observation form was completed by the parents of CWS, which aimed to evaluate the child's fluency and the negative effects of fluency. Results indicated that CWS had more stuttering-like disfluencies in all the tasks than CWNS, as expected. Most stuttering occurred on the narration task, followed by structured conversation, sentence repetition, and rapid picture naming tasks, respectively. In terms of language skills, CWS had poorer performance on the overall language skills, rapid picture naming, sentence repetition, and narration tasks than CWNS. When language skills performance was compared according to age groups, no significant differences were observed between CWS and CWNS, except for 5 year-olds.